1113 de hartspier. Bij een Bi-tekort is de suikerafbraak in deze organen onvolledig en hierdoor is de ontstaanswijze van de neuritische en eardiale verschijnselen bij beri-beri verklaarbaar. Het spreekt dus vanzelf, dat door diëtetische maatregelen in den vorm van koolhydratenbeperking naast vermeerderden eiwit- en vet-toevoer, de Bj-behoefte van het organisme meet worden verminderd. Dat overigens aan de vermeerderde behoefte aan Bi-vitaminen bij den soldaat moet worden tegemoet gekomen door Bi-rijke voedingsmiddelen en dcor medicamenten, behoeft geen betoog. Aan de hand van eenige voorbeelden uit de geschiedenis (Russisch- Japansche oorlog 200.000 gevallen bij de Japanners mislukking van mili taire expedities in ons Indië, hooge morbiditeit, naast typhus en malaria, tijdens het huidige conflict in China), licht de schrijver verder toe, hoe klemmend het is voor de slagvaardigheid van het leger, dat alles in het werk worde gesteld om beri-beri te voorkomen. Daarom bepleit hij de instelling van een speciale commissie te velde, welke zorg draagt voor de practische organisatie der beri-beri prophylaxe, terwijl hij in de tweede plaats de i-ol schetst, welke de troepen-arts en de bevelvoerende officier in deze organisatie moeten spelen. In dezelfde aflevering van „der Deutsche Militararzt", treft men een artikel aan van de hand van den Marineoberstabsarzt Dr. Sauerland betr. de medische ervaringen aan boord van het pantserschip „Deutschland" na den bomaanval op 29 Mei 1937. De volgende conclusies betreffende de behandeling van brandwonden zijn de vermelding waard 1. Voor de behandeling van verbrandingen van den lsten graad en voor overgangstoestanden naar den 2den graad, vormen omslagen met absoluten alcohol (dus volkomen watervrij) de methode „der Wahl", mits de aanwen ding geschiedt onmiddellijk na het ongeval, opdat de wateronttrekkende werking zich direct kan ontvouwen. 2. Het gebruik van bismuth-brandzwachtels verdient weinig aanbeveling, daar de adsorptie van de eiwitafbraakproducten gering is en de anti- bacteriëele werking nihil bovendien wordt pijn opgewekt doordat de zwachtels star en onelastisch worden tengevolge van de vermenging van het exsudaat met het bismuth-poeder. 3. Zalfbehandeling geeft evenmin adsorptie van toxinen, doch is aan genamer voor den patiënt en is wèl antibacteriëelspeciaal levertraan is aan te bevelen, hoofdzakelijk bij weinig-uitgebreide verbrandingen. Daaren boven is zalf in oorlogstijd te verkiezen boven andere middelen, wegens de eenvoudigheid van het gebruik. 4. Bij uitgebreide verbrandingen komt na den alcohol het bladzilver in de eerste plaats in aanmerking (sterk antibacteriëel en adsorptief). 5. Bij versterf van de huid is het „Bürstenverfahren", waarbij in narcose al het necrotische weefsel met een fijn staalborsteltje wordt verwijderd, voorafgaand aan bladzilver- of levertraanzalf behandeling, de aangewezen methode. 6. De behandeling met 5% tannine-oplossingen (compressen of spray) kan goede resultaten hebben, doch zij heeft eenige bezwaren, welke haar, speciaal in oorlogsomstandigheden, minder geschikt maken (tijdroovend, altijd versche oplossingen gebruiken, nauwkeurige reiniging, inachtneming der steriliteit, enz.). 7. Bloedtransfusie is een levensreddende maatregel tegen de algemeene verschijnselen na uitgebreide verbrandingen. KI.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 96