1114 Intendance. Bescherming van levensmiddelen tegen chemische strijdmiddelen. Het „Zeitschrift für die Heeresverwaltung" Juli 1938 bevat enkele beschouwingen van den hd.int. Benthien over de bescherming van levens middelen tegen chemische strijdmiddelen. Was vroeger het gevaar dat groote voorraden levensmiddelen in den rug van het strijdende leger door chemische strijdmiddelen zouden worden besmet, niet groot beperking van de afstanden waarover gasbommen over het vijandelijk gebied kunnen worden gebracht thans is het hiermede geheel anders gesteld nu bom men over uitgestrekte gebieden kunnen worden verspreid. Ook achter het strijdende leger, in die gedeelten van het land waar de centrale voorraden zich bevinden, kunnen nl. gasaanvallen worden verwacht daarom acht b. het van het grootste belang, dat reeds in vredestijd voorbereidende maat regelen worden getroffen voor bescherming van voorraden levensmiddelen tegen gifgassen. Verschillende vraagstukken welke hieruit voortspruiten vragen thans een oplossing. Vooral de intendance-organen, intendanten, magazijnsbeheerders, cdtn van hdvskpn., eigenlijk alle personen, die belangrijke verplegings- voorraden beheeren, zullen moeten zijn voorbereid op de mogelijkheid dat een gasaanval zal kunnen plaats vinden. Alle mogelijke middelen zullen te baat moeten worden genomen om de levensmiddelen tegen gasvergiftiging te beschermen, daar anders belang rijke voorraden, voor goed of tijdelijk voor het leger verloren zullen gaan. S neemt in beschouwing de verschillende gebruikelijke verpakkingsmiddelen welke aangewend kunnen worden ter bescherming van voedingsstoffen (Meer uitvoerig worden deze verpakkingsmiddelen genoemd in i.M.i. 19dS nr. 10 blz. 1012 en 1013). Voorts wordt aandacht geschonken aan de instelling van organisaties waarover dient te worden beschikt bij groote levensmiddelenmagazijnen, hdvskpn. en verpi.bases, t.w. waarschuwings- en ontsmettingsdiensten. S. besluit met het noemen van maatregelen welke zoowel in vredes- als in oorlogstijd dienen te worden genomen bij het opslaan van levensmiddelen. Ie Voor beheerders van levensmiddelenmagazijnen dienen instructies te worden vastgesteld waarin genoemd zijn de verplichtingen van het personeel ingeval een gasaanval mocht plaats vinden. Deze instructies behooren zoowel in de verblijfplaatsen van het personeel als in de magazijnsruimten te worden opgehangen. 2e. Onder het personeel behoort een kern aanwezig te zijn, bekena met de uitvoering van de ontsmettingsdiensten enz., en die het overige personeel naar behooren kan onderrichten1. 3e. Elke levensmiddelenopslagplaats van eenig belang behoort de be schikking te hebben over de vereischte ontsmettingsmiddelen. 4e Het personeel van de bestaande groote levensmiddelenmagazijnen behoort zich perodiek te oefenen in de uitvoering van zijn dienst in geval van gasalarm. In de R. de 1' I. M. Mei—Juni 1938, geeft de Int. Mil. Deschamps een uiteenzetting van de eischen waaraan de kleeding van het personeel, inge deeld bij de gemotoriseerde afdeelingen, moet voldcen. De groote uitbreiding, welke de motorisatie van verschillende legerafdeelingen heeft ondergaan, maakt het noodzakelijk dat het kleedingvraagstuk voor het personeel van die eenheden goed wordt geregeld. Uit een practisch cogpunt is het van groot belang te onderzoeken welk model aan die kleeding moet worden gegeven waarbij dan rekening dient te worden gehouden met de daaraan te stellen eischen als bescherming tegen weersinvloeden, beveiliging tegen schokken bij eventueele ongevallen bij motorrijders vcoral de bescherming van de laken uniform tegen vuil en stof. Voor bescherming tegen stof, modder, olie en vet, zal het r.oodig zijn een kleedingstuk samen te stellen van lichte doch degelijke stof, b.v. katcen en

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 97