1)15 bij voorkeur linnen ook in verband met een te stellen eisch van gemakkelijke waschbaarheid. De kleur moet in overeenstemming zijn met de te bescher men kleeding. De motorkleeding zou kunnen bestaan uit een eenvoudige buis en broek, welke in de taille en ook bij de enkels nauw sluit, dan wel een soort overall welke in de taille met een ceintuur gesloten kan worden. De oogen moeten met een stofbril, welke in een metalen étui kan worden opgeborgen, tegen stcf enz. worden beschermd. In het Fransche leger wordt verschil gemaakt in de samenstelling van motorkleeding voor militairen die als regel op de motorwagens vanzelf reeds zijn beschermd tegen regen en weersinvloeden en voor militairen die hieraan wel zijn blootgesteld o.a. motorrijders (motorrijwielen). Voor laatstgenoemden wordt vereischt dat de grondstof vcor motorkleeding imper- meabel wordt gemaakt, waarbij toch een zekere toetreding van de lucht verzekerd moet blijven. De bescherming tegen regen en andere weers invloeden wordt verkregen door het gebruik van een soort mantel en broek, welke vervaardigd zijn van een stevig soort linnen dat tevoren impermeabel is gemaakt. Deze kleeding wordt nog van openingen voorzien, waar geen regen doch wel lucht kan binnendringen. De stcf moet gemakkelijk gereinigd kunnen worden hetzij door uitstoomen dan wel door wasschen. Na de reiniging is het noodzakelijk gebleken, dat de kleeding opnieuw impermeabel wordt gemaakt. De handen worden beschermd docr handschoenen, vervaardigd van een zwarte kwaliteit linnen (impermeabel) de palm en een gedeelte van de vingers zijn bedekt met een belegsel van zacht leer teneinde slijtage te beperken. Tegen bescherming van het hoofd werd vroeger het gebruikelijke model van een valhoed gebezigd. Dit model bleek niet te voldoen voor personeel op pantserwagens. Hiervoor en ook voor de motorrijders is een nieuw model in gebruik gesteld, dat lichter is dan het oude doch dat evenveel bescherming geeft tegen de uitwerking van vuurwapens het nieuwe hoofddeksel is niet meer van een z.g. kam voorzien, doch wel van een frontaal smal stootkussen, vervaardigd van vilt, overtrokken met leer. De hoed is aan de binnenzijde van een sponsachtige caoutchouc voering voorzien een breede stormband bedekt de ooren. In het binnengedeelte van den valhoed is een vilten belegstuk aangebracht, dat bij een hevigen schok indeuken van het hoofddeksel beperkt, waardoor de schedel wordt beschermd. De motorkleeding wordt, wanneer deze niet in gebruik is, in een daarvoor bestemde linnenzak medegevoerd. 9. VAN HET WERELDTOONEEL. De op 29 September te München gehouden bijeenkomst tusschen Hitier, Chamberlain, Daladier en Mussolini leidde tot een oplossing zonder mil. geweld van de Sudetenduitsche kwestie, bij welke oplossing de Tsjechen zich neerlegden, hoewel niet zonder zich te uiten op een wijze, die herin neringen opwekte aan het ons bekende „chez vous, sur vous, mais sans vous". Behalve in Rusland werd de Münchener oplossing aanvankelijk allerwegen met gejuich begroet. Mede gold dit t.a.v. de door Hitier en Chamberlain onderteekende verklaring, dat de methode van directe beraad slaging in den vervolge steeds zou worden gevolgd bij regeling van tusschen Duitschland en Engeland rijzende kwesties. Na de huldiging van de deelnemende staatslieden, waarbij in het bijzonder die van Chamberlain en Daladier door de Du.itsche bevolking vermelding verdient, trad al vrij spoedig een reactie in. Het eerste, met den zoo hoog geroemden geest van verzoening al kwalijk overeen te brengen, verschijnsel was het opwerpen van de vraag, wien men den meesten dank voor het bewaard blijven van den vrede verschuldigd was. Ware het hierbij gebleven en had men in eigen land Hitler, Chamberlain, Daladier en Mussolini en zoo men wil ook Roosevelt als zoodanig beschouwd, het zou tot daar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 98