1116 aantoe zijn geweest. Doch al spoedig werd gesproken over „den overwinnaar van München", als hoedanig zelfs de Poolsche minister Beek werd genoemd. Daarmede zette de reactie in behalve in Duitschland en Italië brak overal critiek los, waarbij de vraag werd gesteld, of de vrede niet te duur was gekocht en zij, die door hun positie volkomen gerechtvaardigd zouden zijn geweest, ook in de crisis-dagen van hun meening te doen blijken, doch toen zwegen, den boventoon voerden. Uittreding van Engelsche ministers en meeningsverschillen in het Fransche kabinet waren daarvan het gevolg, doch deze moeilijkheden werden snel overwonnen zoowel het Engelsche als het Fransche volk keurde bij monde van zijn vertegenwoordiging het optreden van zijn minister-president goed Dit neemt niet weg, dat het in den loop van October door verschillende gebeurtenissen duidelijk is geworden, dat München wel uitstel doch geen afstel heeft gebracht van verdere conflicten. Engeland en Amerika gaan voort met hun herbewapening, versnellen deze zelfs Hitier wantrouwt dit en gaf onomwonden van zijn misnoegen blijk. Roosevelt reageerde met een rede, waarin wel niets of niemand met name werd aangeduid, doch waarvan de strekking maar al te duidelijk was het in Amerika in gang zijnde spionnage- proces is voorts verre van geschikt voor verbetering van de toch al niet zoo vriendschappelijke Amerikaansch-Duitsche betrekkingen. Anderzijds ontkende men in Amerika een samengaan met Engeland. Frankrijk stak Italië de hand toe door de verovering van Abessynië te erkennen door wederaanstel ling van een gezant te Rome, waarop echter niet met dat enthusiasme werd gereageerd, dat men er van schijnt te hebben verwacht. Ook Engeland koes tert het voornemen, het Italiaansche imperium te erkennen de weg daartoe is gebaand doordat Mussolini in de dagen van de Sudetenduitsche crisis ÏO.ÖOO vrijwilligers terugriep, hetgeen de Spaansche Regeering beantwoordde met ontbinding van haar internationale brigade. De overeenkomst van München beteekende nog geenszins het einde van de verwikkelingen in Midden-Europa. Weliswaar liep de uitvoering van de overeenkomst zeer vlot van stapel en hadden, dank zij de aan beide zijden betoonde zelfbeheersching, geen noemenswaardige incidenten plaats wel zag Hitier af van de overeengekomen volksstemmingen hetgeen voor Tsjecho-Slowakije een niet onaanzienlijke winst beduidde doch daarmede was nog niet het einde gekomen aan de beproevingen van de republiek Polen en Hongarije eischten alleen en in vereeniging belangrijke gebieds- deelen voor zich op, waarbij Warschau zich niet ontzag, ook Roemenië een aandeel in den buit aan te bieden. Doch hier werd de huid van den beer verdeeld, voordat hij was geschoten. Nadat de door zijn Russische sympa thieën door de Duitschers zoo gehate president Benesj was heengegaan en daarmede het groote struikelblok voor het ontstaan van een goede verstand houding was verdwenen, viel onder den drang van de gewelddadige bezetting van het door de Polen opgeëischte gebied en naar alle waarschijnlijkheid mede onder den invloed van het gematigde Duitsche optreden, een merkbare toenadering waar te nemen tusschen Praag en Berlijn. Verwondering behoeft dit niet te baren aangezien hiermede de belangen van beide partijen zijn gediend Tsjecho-Slowakije, door zijn vroegere bondgenooten en vermeende bondgenooten in den steek gelaten, verzekert zich op deze Wijze van mach tigen steun, terwijl Duitschland een stap verder doet ter verkrijging van het overwicht in Midden-Europa. En zulk een steun behoeft Praag zeer zeker, gelet op de verlangens van Hongarije, welke de grens overschrijden van het geen redelijk is te noemen en verre uitgaan boven hetgeen op ethnografische gronden kan worden geëischt. De eerlijkheid gebiedt evenwel, hieraan toe te voegen, dat de noodzakelijkheid van herstel van de oude geografische grenzen, hetgeen een volledige inlijving van Karpatho-Rusland zou beduiden, niet zijn uitgegaan van Boedapest doch van Warschau, op grond van de wel zeer aanvechtbare reden, dat Polen en Hongarije weer als van ouds aan elkaar dienen te grenzen. Als werkelijke reden van dezen eisch mag men de Poolsche vrees zien, dat Duitschland zich over het gebied van den toekom-

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 99