1230 Luchtvaart. Engelsche materieelaanschajjing in het Buitenland. (M.W. 26 Aug. '38). Als gevolg van de indertijd nog al geruchtmakende zending van een luchtvaartcommissie naar Amerika zijn door de Eng. regeering 400 vlgn. aangekocht200 Lockheed B-14, een variant van de bekende Super Electra (verkeersvlg.)welke als kustverkenningsvlg. bestemd zijn om de eenigszins verouderde Avro Anson te vervangenvoorts 200 „North American Na 16", die dienst zullen doen als opleidingsvlg. Volgens recente courantenberichten zou Australië op korten termijn 50 bombardementsvlgn. in Amerika aanschaffen, van hetzelfde type als Eng. heeft gekocht. Vermoedelijk wordt hiermede de Lockheed B-14 bedoeld, welke geen specifieke bommenwerper is, doch wel een aantal lichte bommen kan medevoeren. Secteurs de jeux. (R.A.A., Aug. '38). Cdt. P. Etienne behandelt hierin speciaal de verdediging van de z.g. passieve vlgn., zooals bommenwerpers. Deze zijn volgens S. belangrijk in het nadeel tegenover de jagers, vooral wanneer ze afzien van een der werk zaamste passieve middelen de beweging, en dus zich alleen moeten ver laten op vuurafweer. Zulks komt reeds tot uiting bij de huidige wijze van aanval der jagers, n.l. axiaal, doch zal te sterker spreken, wanneer de aanvaller het door S. gepropageerde „tir au zénith" gaat toepassen, door evenwijdig aan en onder zijn doel te gaan vliegen en dan recht omhoog te vuren, hetzij met vaste mitrailleurs (eenzitter), hetzij te bedienen door den tweeden man in een tweezitsjager. S. somt dan een aantal voordeelen op van dit „tir au zénith", zooals mogelijkheid om een grooter aantal wapens centraal op te stellen gemak kelijker te bedienen grooter schietveldgrooter stabiliteitgemakkelijker richtenbetere verdeeling van arbeid (hierbij gedacht aan een schutter als tweede man) betere vuurconcentratie enz. De meeste van deze voor deelen zijn o.i. gezocht en slechts van theoretische waarde. Voorts beschouwd S. een eenzits- en tweezitsjager door elkaar, hetgeen een onjuiste ver gelijking oplevert. Het richtprobleem van een eenzitsjager, waaruit door een aantal vaste mitrn. in dwarsrichting wordt gevuurd, wordt opgelost door de opmerking, dat zulks gemakkelijker zal zijn dan bij vuur recht vooruit, omdat de ailerons gevoeliger zijn dan het richtingsroer. In werkelijkheid zal het richten veel moeilijker zijn, daar de piloot zoowel in langs- als dwarsrichting (twee vlakken) moet corrigeeren. Een aparte schutter zal dan ook de oplossing zijn. Dan komt men echter al aardig in de lijn van de meerzitsgevechtsvlgn. of luchtkruisers, waarvan het optreden tegen bommenwerpers ook o.m. evenwijdig zal zijn. De verdediging der bommenwerpers, die naar alle kanten vuur moeten kunnen uitbrengen, vereischt te veel personeel volgens S. Daarom bepleit hij, in tegenstelling met de huidige methode om vóór en achter, boven en onder, soms ook nog links en rechts, schutters op te stellen, één centrale batterij, centraal bediend en gepaard aan de manoeuvre naar de bedreigde zijde ingezet. Hoe dit echter precies moet worden uitgevoerd heeft hij ons niet duidelijk gemaakt. Zijn conclusies zijn a. verdediging met vuur alleen, dus zonder beweging, is een illusie zelfs een formatie zal, met het voorste vlg. als spil, kleine bewegingen maken, de „formation dynamique" b. voor den jager zal het „tir au zénith" een oplossing beteekenen. Schijnvliegvelden en schijnvliegtuigen. (Les Ailes, 20 Oct. '38) Menigeen zal zich hebben afgevraagd hoe de Chineezen het toch klaar spelen, nog steeds over vlgn. te beschikken, niettegenstaande de Japanners volgens hunne opgaven reeds een aantal vij.vlgn. hebben vernield, dat een veelvoud vormt van wat China ooit bezeten heeft. De oplossing hiervan zou zijn, dat de Chineezen een groot aantal schijnvliegterreinen hebben

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 116