booten betrokken, terwijl in Japan kruisers en kanonneerbooten zijn besteld. Meer dan 30 van de staatsbegrooting is voor de defensie bestemd Over den spoorwegbouw spraken wij reeds in I.M.T. 1938 Nr. 6, blz. 550 en 551. Het voornaamste nut van dezen verkeersweg, welke de Kaspische Zee en de Perzische Golf gaat verbinden, is wel, dat de Lransche producten uit de rijke Noordelijke provin ciën niet langer noodgedwongen behoeven te worden uitgevoerd naar het Noorden (Rusland)1) of naar Bagdad (Br.)doch nu per spoor naar de eigen vrije zeehaven Bender Sjahpoer, en van daar naar de markten, welke men vrijwillig kiest. Sedert 1919 zijn in Iran meer dan 14.000 km straatweg aange legd, zoodat alle groote steden nu onderling door goede auto wegen zijn verbonden. Ook door de schepping van een eigen in dustrie tracht Iran zijn economische onafhankelijkheid te berei ken thans worden er reeds fabrieken gevonden van katoen, textiel, zijde, leer, rubber, cement, lucifers, zeep, schoenen, aarde werk, suiker en bier, en dat alles natuurlijk ten koste van den buitenlandschen import. De Sowjet-firma Exportstroi bouwde bij Teheran een groote levensmiddelenfabriek en sloot contract af voor den bouw van 20 graansilo's, 5 rijstfabrieken en 2 wolfabrie- ken2). Hospitalen, scholen, markthallen en slachthuizen zijn in alle groote steden te vinden. Deze staat groeit met een snelheid, welke bij onze moderne tijden behoort 3). 3. Irak (371.000 km2, 3 millioen inw.). Mesopotamië was na den wapenstilstand door den Volkenbonds raad bestemd tot aan Engeland toe te wijzen Mandaat A, waarvan de status volgens art. 2 van het mandaatreglement luidt ,,Le mandat des pays classés dans la categorie A, a savoir le „Grand Liban, la Syrië, la Palestine, la Mesopotamia com- „portera de simples conseils et n'affectera, en rien l autorité „du gouvernement national local." 4) Dat was dus voor Irak althans theoretisch geheel in orde. Maar de wijze waarop het mandaatland zou worden geholpen door 1127 De Sowjets koopen 97 van de Perzische rijst en 80 van de katoen. -) Walther Pahl. Wetterzonen der Weltpolitik. Blz. 84. s) Petroleum en enkele andere wereldgrondstoffen zullen wij afzonderlijk behandelen. 4) Johannet, a.v. blz. X. Dit mandaat reglement is een uitwerking van art. 22 van het Pact, waarvan het 4e lid luidt„Certaines communautés, qui appartenaient autrefois a l'Empire ottoman, ont atteint un degre de développement tel que leur existence comme nations independantes peut être reconnue provisoirement, a la condition que les conseils et l'aide d'un mandataire guident leur administration jusqu'au momentoü elle seront capables de se conduire seules. Lies voeux de ces communautés doivent être pris d'abord en considération pour le choix du mandataire".

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 11