1234 b. Gelet op de uitgestrektheid van het land is het uit financieele over wegingen ondoenlijk voortdurend een weermacht op de been te houden, uitsluitend bestaande uit beroepspersoneel. De vorming van vrijwilliger- korpsen zal deswege krachtig ter hand worden genomen. (N.B. Invoering van militieplicht heeft wegens de impopulariteit van dit stelsel in het Eng. Empire weinig voorstanders.) c. De Unie en de naaste omgeving daarvan, zal in een conflict slechts nevenoperatietooneel zijn. De sterkte van de weermacht dient derhalve te worden afgewogen naar de sterkte van de vij. strijdkrachten, welke men redelijkerwijze zal kunnen verwachten. d. Gelet op de geïsoleerde ligging van het land en op de sterkte dei- in de aangrenzende staten beschikbare weel-machtsmiddelen, zal verovering van Unie-grondgebied moeten geschieden, hetzij door een rechtstreekschen aanval op de kust door een expeditionnaire troepenmacht, of worden voorafgegaan door versterking van de weermacht van een of meer grens staten door van overzee aangevoerde troepen. Zulks maakt, dat strategische overvallingen op groote schaal uitgesloten kunnen worden geacht. Gerekend kan worden, dat de weermacht van Z.-Afrika eerst ongeveer 6 maanden na het uitbreken van een conflict cp haar maximum sterkte zal moeten zijn. De vredesvoorbereidingen kunnen aldus Min. Pirow hierop worden afgestemd en zich derhalve kunnen beperken tot uitvoering van de meest noodzakelijke voorzieningen, dan wel tot die waarvan de uitvoering in oorlogstijd teveel tijd zou vergen. e. Aangezien de mankracht-bronnen beperkt zijn, dient daarom het evenwicht te worden gezocht in mobiliteit en in het opvoeren van de gevechtswaarde van het leger door een geperfectionneerde materieele uitrusting. M.h.o. hierop zal de vuurkracht worden opgevoerd door indeeling van meer automatische wapens, in het bijzonder van pantserafweermiddelen, en toebedeeling van meer artillerie, terwijl voorts de onderdeelen welke in verband met hun oorlogstaak daarvoor in aanmerking komen zooveel mogelijk zullen worden gemotoriseerd en gemechaniseerd. Gelet op de geografische gesteldheid van de grensgebieden, nml. in het noorden uitgestrekte bedekte en wegenarme terreinen en voor het overige een uitgestrekt kustgebied, is de landsverdediging karakteristiek te onder scheiden in een kustverdediging en landgrensverdediging. Ad. Kustverdediging. Het te verdedigen kustgebied bestaat uit enkele belangrijke havens met strategische beteekenis (Kaapstad, Port Elizabeth, East London en Durban) en voorts uit uitgestrekte kuststrooken, welke voor een vij. landing geschikt zijn. Uitgaande van de stelling, dat genoemde havens tot basis moeten dienen voor de opereerende Br. zeestrijdkrachten en dat het land voorts grootendeels afhankelijk is van import uit het buitenland, zullen deze havens een veilige ligplaats moeten kunnen bieden aan de oorlogs- en handelsvloot. Opstelling van verdragend kustgeschut, een deugdelijke lucht afweer en een rechtstreeksche beveiliging met grondtroepen worden hiervoor noodzakelijk geacht. De voornaamste oorlogs- en handelshaven Kaapstad zal zelfs z.g. „battleship-proof" worden gemaakt, in tegenstelling met het in 1928 ontworpen schema van het „Committee of Imperial Defence", dat Kaapstad slechts „cruiser-proof" wenschte te ontwerpen. Zwaar kustgeschut van 38 cm (15 inch) zal worden opgesteld op het vooruitgeschoven Robben- eil. en op Duikerpoint, terwijl de havenwerken en marine-inrichtingen op den wal, aanzienlijk zullen worden uitgebreid en verbeterd. Voor verlenging van het werkingsbereik van het zware kustgeschut zullen in het binnenland op enkele tientallen km afstand van de kust talrijke vliegvelden met bijbehoorende inrichtingen en werken worden aangelegd, welke de lucht strijdkrachten (bommenwerpers) in staat zullen stellen naderende vij. overzeesche strijdkrachten en transporten reeds aan te grijpen, vóórdat zij binnen het bereik van het kustgeschut zullen zijn gekomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 120