1236 Intendance. Voeding militairen in Duitschland. Het „Militair-Wochenblatt" van 26 Augustus 1938 geeft een artikel „Die Verpflegung des deutschen Soldaten", van Dr. Ziegelmayer, in welk artikel het thans in Duitschland bestaande voedingstelsel voor de militairen wordt besproken. Dit stelsel is gebaseerd op een langdurige practijk zoowel in vredes- als in oorlogstijd. Uiteraard werd rekening gehouden met de resul taten, welke de wetenschap op het gebied van de voeding heeft opgeleverd. De voeding van de soldaten is een massa-voeding. Steeds moet aan den eisch van smakelijkheid worden voldaan, hetgeen bij een massa-voeding niet eenvoudig is. Vraagt men den Duitschen soldaat hoe het met zijn „potje" is gesteld, dan krijgt men als regel ten antwoord, dat hij daarmede tevreden is en wanneer hij aan het eten „thuis" de voorkeur geeft, dan is dat het gevolg van het feit, „dat hij het thuis krijgt zooals hij het zoo graag wenscht". Dit nadeel in de beperking van de vrije keuze bij massa- verpleging, zocht het legerbestuur te ondervangen door goede toebereiding van, en een voldoende afwisseling in de voeding. In de kazerne krijgen de militairen een voeding, welke bij een krachtige burgerkost in niets ten achter staatzij overtreft deze zelfs nog in vele gevallen. In goed uitgeruste troepenkeukens worden de levensmiddelen van de beste kwaliteit met veel zorg toebereid. Volgens het menagevoorschrift heeft de troepenkeuken ten doel, den soldaten een goeden, naar den smaak var- de deelnemers, en alleszins voldoende voeding te bereiden. Dat de voeding aan deze eischen voldoet blijkt uit het volgende. Het ontbijt bestaat uit kommiesbrood, koffie (6 gram boonen, 5 gr. sichorei 11 gr. gemengd.) of 35 gr. cacao, 30 gr. boter of 125 gr. jam. Soms bestaat het ochtendmaal uit warme gort. Het middagmaal is samengesteld uit150 tot 180 gr. vleesch, 10001500 gr. aardappelen, 200—300 gr. groenten en 10—15 gr. braadvet. Het avondeten uit30 gr. boter en kommiesbrocd (dagelijks totaal 750 gr.) verder afwisselend125 gr. geconserveerde worst, 150 gr. versche worst, 125 gr. kaas, 150 gr. sardines in olie, soms gerookte visch, meermalen een koud of warm gerecht als rijst met melk of rhabarber een enkele maal, in de schil gekookte aardappelen met kaas of bloedworstaardappelsalade met knakworstjesuien-hutspot. Indien het avondmaal uit brood bestaat, wordt daaraan toegevoegd koffie, cacao of thee. Hieruit blijkt, dat de samenstelling van de voeding is ingesteld op de lichamelijke inspanning, welke van de militairen gevraagd wordt zelfs in vredestijd worden dikwijls van de soldaten topprestaties verlangd. Zoo is het dan ook te verklaren, dat de hoedanigheid en de hoeveelheid voeding, welke den soldaat dagelijks wordt toegekend, die van den arbeider met zwaren arbeid soms aanzienlijk overtreft. Ter vergelijking tusschen het gemiddelde verbruik per hoofd en per jaar door de bevolking en militairen, mogen de volgende gegevens dienen: Levensmiddelen Verbruik p. hoofd en p. jaar door bevolking in kg. Verbruik p. man en p. jaar door de Duitschc soldaten in kg. Vleesch en worst 47.2 Spijs- en braadvet 23.4 Visch 13.2 Kaas 5.4 Aardappelen 190.— Meel voor de brood bereiding 105. Groenten en vruchten 80.7 62.4 27.2 24.5 7.2 365.— 197.1 109.5

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 122