V.o 1. 1237 Het toebereiden van het eten heeft plaats in modern ingerichte keukens. De keukenarbeid wordt verricht door een kok, soms door een keukenmeid,, met bijkoks en verder met benoodigde hulpkrachten. De bij het troepenonderdeel behoorende off. v. gez. is verantwoordelijk voor het doen navolgen van de vastgestelde regelen voor de keukenhygiëne; tevens gaat hij na, of de schaftorde uit een voedingtechnisch oogpunt naar behooren is vastgesteld en of er voldoende afwisseling in de voeding bestaat. In de groote opleidingskeukens, welke in bepaalde militaire afdeelingen aanwezig zijn, ontvangt de administrateur vanj de groote keukens troepen betaalmeester het nocdige onderricht voor de beheersfunctie. Het grootste gedeelte van de bij de troepen aanwezige koks hebben daar hun opleiding genoten. Door een goed geregelde samenwerking van vorengenoemde krachten wordt het ter beschikking stellen van een goede voeding verzekerd, een voeding, welke aan alle te stellen eischen v.w.b. smakelijkheid, voedings waarde, afwisseling enz. voldoet. De voeding wordt uit de volgende artikelen samengesteld aardappelen, het meest volwaardige brood kommiesbrood boter, melk, kaas, rijst, peulvruchten, gort, groenten en vruchten. Daaruit kan een ideale gemengde kost worden samengesteld. Het kommiesbrood munt uit door hooge voedings waarde. Melk en melkproducten evenals vleesch en worst, geven de noodige eiwitten en de groote hoeveelheden groenten voldoen in de behoeften aan minerale zouten en vitaminen. Gerookte visch, nieren en lever, bloed- en leverworst en bijproducten van de slacht zijn in den wintertijd, in verband met het gebrek dat alsdan aan versche groenten enz. bestaat, zeer welkom als dragers van vitaminen. Bij het koken van aardappelen en groenten worden stoomketels gebruikt, waarin een geperforeerde bodem nog extra is aangebracht, zoodat de goede smaak en de voedingswaarde gedurende het koken der levensmiddelen, volledig bewaard blijven. De volgende schaftorde wordt gegeven, teneinde aan te toonen, dat de jonge troepen bij het tegenwoordig gevolgde voedingssysteem als regel met de te verstrekken voeding tevreden zullen zijn. Menu van 15 tot en met 21 Aug. 1938 voor de Ie Afd. van het 23e Art. Regiment. O n t b ij teiken morgen, brood en koffie alleen Woensdagochtend meel pap (van 30 gr. roggemeel) V2 1. afgeroomde melk. (1) Aan kommiesbrood wordt dagelijks een hoeveelheid van 750 grammen verstrekt. Dagen Middageten gew. in gr- Avondeten gew. in gr- Zondag gekookte aardappelen 1000 brood (1) 35 gebraden vleesch 180 cacao komkommersla 200 suiker 45 rhabarber 150 margarine 60 metworst 125 Maandag erwten 200 brood (1) soepgroenten 30 afgeroomde melk. spek 20 koffie 10 gec. vleesch 150 margarine 60 garnalen 60

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 123