1241 van Gezondheid, waarop het een waardevolle aanvulling vormt. Mogen spoedig meer „mededeelingen" volgen Colonel-médecin Voncken et R. de la Pradelle „L'humanité dans la guerre". Union Médecinale Latine. Les Voix Latines. Revue trimestrielle. Paris 1937. Dit boekwerkje bevat het verslag van een lezing, gehouden door kolonel Voncken en Prof. de la Pradelle over het zoogenaamde ontwerp van Monaco (Villes sanitaires enz.). Het lot der non-combattanten zal in een toekomstigen oorlog verre van benijdenswaardig zijn. Het van verschillende zijden gepropageerde en steeds meer veldwinnende beginsel van den „totalen oorlog", dat is de oorlog die niet alleen de vernietiging van het vijandelijke leger, doch ook van de bevolking van het vijandelijk gebied in haar geheel ten doel heeft, doet de toekomst donker inzien. Geneeskundigen en rechtsgeleerden van alle landen, beijveren zich om middelen te vinden ter beveiliging van de niet strijdbare bevolking tegen het moderne oorlogsgeweld. Men heeft het denkbeeld van herstellings- en veiligheidssteden geopperd als toevlucht voor gewonde en zieke soldaten en voor de bevolking, gebieden die niet mogen worden gebombardeerd of op andere wijze aan vernietiging prijsgegeven. Men wil internationaal gesanctionneerde wetten in het leven roepen, waarbij deze „regions sanitaires" worden vastgesteld en beschermd. Doch zal het met die wetten anders gaan dan met zoovele internationale overeenkomsten, welke door den oorlog toch niet worden gerespecteerd Nederlandse h Tijdschrift voor Geneeskunde, 1 Oc tober 1938. „Een metalen afsnoerverband" door Dr. V. Winters, reserve-officier van gezondheid le klasse. In 1935 beschreef Winters een nieuw afsnoerverband voor het stelpen van bloedingen aan de ledenmaten. Als beschermende laag tusschen om- snoerenden riem en huid was hij dit verband een vingerdikke, 5 cm bieede schuimrubberstrook aangebracht. Er bestaat echter geen enkele rubber soort, welke cp den duur, vooral in de tropen, den tand des tijds kan weerstaan en daarom is op aansporing van het „Comité International de la Croix Rouge" gezocht naar een afsnoerverband, waarbij geen rubber- onderdeelen waren toegepast. Winters heeft naar aanleiding hiervan de oplossing thans in een andere richting gezocht. Zooals bekend, heeft men reeds sedert geruimen tijd voor bloedstelping gebruik gemaakt van de spanning, opgewekt door rekking van metalen veeren doch geen der apparaten, in den een of anderen vorm in gebruik, voldeden, hetzij wegens het greote aantal veeren, dat naast elkaar werd gebezigd, hetzij wegens de geringe speling in de gezamenlijke spanning der veeren, waardoor b.v. bij een rekking van 1 a 2 cm reeds een spanning optrad van 10 kg. Toch schijnt het Winters gelukt te zijn, door gebruik te maken van zoogenaamde deurtrekveeren een bruikbaar apparaat te con- strueeren, dat aan de door het „Comité International de la Croix Rouge gestelde eischen voldoet. Het verband werd 1 Juli j.l. tijdens de 8e zitting van het „Comité Permanent des Congres Internationaux de Médecine et de Pharmacie Militaires" te Luxemburg gedemonstreerd en mocht allerwege grooten bijval oogsten. S.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 127