1243 regeering nam krachtige maatregelen doch de krachtproef komt eerst op 30 November, den dag waarvoor de 'Confédération Général du Travail (C.G.T.) een staking heeft afgekondigd. Het gebeurde gaf von Ribbentrop aanleiding, het vermelde bezoek, hetwelk het sluiten beoogde van een non agressie-overeenkomst in den geest van de te München tot stand gekomen Engelsch-Duitsche verklaring, voorloopig uit te stellen. Door dit en het eerder genoemde uitstel is de weg naar een door velen gehoopt, door vele anderen gevreesd, viermogendhedenverdrag voorloopig versperd. De Duitsch-Italiaansche arbitrale uitspraak van Weenen maakte in theorie een einde aan de meeningsverschillen over gebiedsafstand door Tsjecho- Slovakije aan Hongarije. Het Hongaarsche deel van dit rijk keerde bij het moederland terug doch het Karpatengebied bleef in het bestaande staats verband. Voor Hongarije beduidde dit slechts het niet inwilligen van een op aanvechtbare historische gronden berustenden eisch, doch voor Polen foetee- kende het het ontstaan van een, zij het slechts autonoom, nationaal Oekra- ïnsch gebied binnen een verzwakten staat, hetgeen wel eens een stimulans zou kunnen zijn voor de reeds meermalen gedemonstreerde gelijkgestemde beweging in Z.O.-Polen en Z.-Rusland. Voor het ontstaan van een grooten onafhankelijken Oekraïnschen staat voelt Polen in tegenstelling met Duitsch- land niet veel de belangen van Warschau en Moskou loopen hier toevalli gerwijs parallel. Dit vindt eerder een bevestiging dan een ontkenning in het feit, dat de bevolking van het thans evenals Slovakije autonome gebied hun land Karpato-Oekraïne hebben genoemd, naar het heet ten bewijze, dat zij afkeerig zijn van alles wat aan Rusland doet denkende bewoners van het gebied tusschen Beneden Djnepr en Don doen in dit opzicht niet veel voor hen onder. Hoewel Polen en Hongarije te Weenen verklaarden, zich bij de uitspraak neer te leggen, bewezen vele incidenten het tegendeel. De pogingen, de wereld ook hier voor een fait acompli te stellen, mislukten echter. Duitsch- land, Italië, Engeland en Frankrijk verhieven te Boedapest hun waarschu wende stem hetzelfde had plaats te Warschau, m.d.v. evenwel, dat Frankrijk hier niet van de partij wasblijkbaar wilde het alle banden met Polen niet doorsnijden. Het resultaat schijnt te zullen zijn, dat betrokkenen zich bij den geschapen toestand neerleggen. Roemenië verklaarde dit toe te juichen, hetgeen niet wegnam, dat het van de verwarring heeft getracht gebruik te maken door van het belaagde Tsjecho-Slovakije afstand van eenig gebied te eischen hierover werd later niets meer vernomen. Duitschland heeft bij dit alles weder aan prestige gewonnen of Italië daarbij heeft verloren zooals men wil valt nog moeilijk u.it te maken. Herhaaldelijk duiken berichten op omtrent Duitsch-Italiaansche tegenstellingen, doch veelal is de wensch hierbij de vader van de gedachte. Wat wel de aandacht verdient is koning Carol's oponthoud in Duitschland tijdens zijn terugkeer uit Engeland, waarheen de vorsten van Bulgarije, Griekenland en Joego-Slavië hem waren voorgegaan. Intusschen hadden de door Berlijn aan Warschau toegebrachte échecs een Poolsche toenadering tot Rusland tot gevolg terwijl de verdeeling van Tsjecho-Slovakije het revisionnisme in Bulgarije den kop deed opsteken, zeer tegen den wensch van de regeering. Ook in Memelland streeft men naar verandering voorloopig eischt men nog slechts autonomie, doch Duitschland is nabij en in den volksvertegenwoor diging werd reeds gesproken over „Ein Volk, ein Fuhrer"; tegelijkertijd gaf de Littausche regeering uitdrukking aan haar strikte neutraliteit in eenig conflict. Het Turksche volk had het verlies te betreuren van zijn president, Kemal Ataturk. Een merkwaardige figuur is hiermede heengegaan. Vurig en vooruitstrevend patriot, heeft hij reeds lang voor den wereldoorlog al zijn krachten aangewend voor de opheffing van het toen nog achterlijke Turkije. Het streven van hem en de zijnen werd evenwel niet beloond de Turksch- Italiaansche-, de Balkan- en de wereldoorlog deden het rijk bijna geheel uit Europa verdwijnen. Doch toen hij in die dagen van diepste vernedering het

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 129