Ten aanzien van de uitwendige veiligheid, dient te worden opgemerkt, dat men een infanterie-bezetting op sommige plaatsen een dergelijk gebied niet veilig stelt tegen iedere poging tot agressie van buitenlandsche zijde. O.i. ware te volstaan met de groote kustplaatsen door ons leger (infanterie) te doen bezetten. Behoudens de preventieve werking, welke van een bezetting van eenige brigades uitgaat, zal een vijandige daad daardoor al dadelijk, in afwachting van het optreden met andere middelen, kunnen worden gedwarsboomd. De eischen, welke de uitwendige en de inwendige veiligheid stellen, kunnen goeddeels samengaan, d.w.z. dat met de verzeke ring van de inwendige veiligheid ook de uitwendige is gebaat. Rekent men dan nog bij de militaire bezetting van de voor naamste plaatsen op eenige extra brigades, welke waren te be schouwen als een mobiele reserve voor het geheele eiland, dan kan zelfs gezegd worden, dat ook de uitwendige veiligheid eeniger- mate is verzekerd. Deze algemeene reserve kan in normale tijden een voldoende taak hebben, omdat daaruit zou kunnen worden geput voor het samenstellen van dekkingsdetachementen voor exploraties en expedities, zoodat voor dat doel geen troepen aan Java behoeven te worden onttrokken. Het is toch te verwachten dat er in de komende jaren aanhoudend in Nieuw-Guinea zal worden geëxploreerd ook militaire exploratie als in de jaren 1907-1914 zou dan weer kunnen worden geëntameerd. De bezetting met militairen zooals wij die zouden wenschen is aangegeven op bijgaand kaartje. Men zal hierbij ontwaren, dat een vestiging in de binnenlanden goeddeels is vermeden. Wij achten daarvoor nl. in het algemeen den tijd nog niet gekomen. De pacificatie moet o.i. uitgaan van de gebieden (in casu de kust) waar het Nederlandsche gezag stevig is gevestigd. Deze gebie den moeten hun invloedssfeer steeds verder uitbreiden. Komt men daarbij aan de grens van zijn vermogen en heeft men be langrijke bevolkingscentra buiten dien sfeer aangetroffen of komen daar vestigingen van ondernemingen, welke moeten worden beschermd, dan is de tijd aangebroken een militair detachement in het binnenland te plaatsen. Een andere wijze van pacificatie brengt onvermijdelijk een veelvuldige verplaatsing van de militaire detachementen mede, omdat te voren niet is uit te maken, welke plaatsen daarvoor het meest geëigend zijn, evenmin als thans reeds is te zeggen of de toekomstige posten in de binnenlanden kunnen worden gevormd door onttrekking van troepen aan de kust, dan wel door uitbreiding van de legersterkte. Voor het huidige komen wij dan op een totaalsterkte voor Nieuw-Guinea op 42 brigades thans zijn er 16 benevens tijde lijk 2 als dekkingsdetachement voor de goudexploratie een 1140

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 24