eveneens naar Gondar te maken.1) Een dergelijke operatie had BADOGLIO reeds eerder overwogen en onmiddellijk na den slag in Schiré waren de definitieve bevelen daarvoor uitgegaan (5 Maart). De colonne bestond uit 4 bataljons (één Bersaglieri- regiment en het zwarthemden-bataljon „Benito Mussolini"), één compagnie pantserwagens met mitrailleurs, één gemotoriseerde afdeeling artillerie en verschillende afdeelingen pioniers en étappetroepen. Het totaal omvatte ongeveer 4000 man (uit sluitend Italianen) en 450 vrachtauto's. Bovendien was een afdeeling verkenningsvliegtuigen toegevoegd. Commandant was (volgens buitenlandsche bronnen BADOGLIO noemt hem niet, zooals hij geen enkelen naam aan eigen zijde geeft) STARACE, algemeen secretaris der fascistische partij, hetgeen aanleiding is tot het vermoeden, dat deze operatie langs de Egyptische grens en naar het Tanameer een soort fascistische demonstratie tegen over Engeland is geweest. 15 Maart zette de colonne zich te Asmara in beweging, bereikte in 4 dagen Om Ager en overschreed den 22sten de grens (Setit). De weg naar Gondar, ruim 320 km lang, werd in 12 dagen afgelegd. Voor een gemotoriseerde colonne was dit lang, doch zulks was te wijten aan het zware terrein en het warme klimaat. Men moest voor een groot deel door een laagvlakte, terwijl de weg, in naam bestaande, in werkelijkheid voor een goed deel eerst berijdbaar gemaakt moest worden. Bovendien moest de colonne meer dan 2000 m klimmen. 1 April, gelijktijdig met de voorste brigade van het lie korps, werd Gondar bereikt. Tenslotte marcheerde een colonne, bestaande uit eenige hon derden manschappen, uit de richting van Assab door de Dan- kalische woestijn naar Sardo (zo. van Quoramzie schets 6). De verpleging geschiedde hierbij geheel door vliegtuigen. Inmiddels was het leger van den Negus tot noord van het Ashianghi-meer opgerukt en had daarmede BADOGLIO bevrijd van een groote zorg, namelijk of hij er wel in zou slagen den Negus spoedig slag te kunnen leveren. Uiteraard was het voor den Italiaanschen bevelhebber veel gunstiger om zulks in deze omgeving, met een betrekkelijk korte verbindingslijn (tot Makallé), te kunnen doen dan later, „Hunderte von Kilometern von den Etappenbasen entfernt". Het verschijnen van Abes- synische troepen tegenover de voorposten van het Ie korps verdreef dan ook allen twijfel en BADOGLIO kon aan den Duce telegrafeeren, „dasz das Schicksal des Negus jetzt entschieden 1144 1) Een spoedige bezetting van Gondar en de omgeving van het Tanameer werd in het bijzonder nagestreefd, aangezien de bevolking van het gebied Godsjam prc-Italiaansch was. Opstanden zouden aldaar reeds hebben plaats gevonden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 28