ook niet meer dan de mogelijkheid tot verdere studie en navorsching te openen. De werkelijke lessen uit deze ervaring laten zich pas na zorgvuldige schifting en diep doordenken van de omstandigheden formuleeren. Het verloop van de campagne kan in verschillende phasen worden verdeeld. De eerste phase is de opmarsch naar de lijn AdoeaMakallé. Zij is in hoofdzaak als een politieke manoeuvre te beschouwen. De herovering van Adoea had in de eerste plaats waarde voor de binnenlandsche politiek, aangezien hiermede de smaad van 1896 werd uitgewischt en de geestdrift van het Italiaansche volk belangrijk werd opgevoerd. De bezetting van Makallé, hoofdstad1) van het landschap Tigré, was in hoofdzaak een zet op het buiteniandsche politieke schaakbord. Voorts werd door dezen opmarsch het moreel der troepen aanzienlijk versterkt, terwijl hij tenslotte de onmisbare schakel was naar de tweede phase, n.l. den tijd van voorbereiding tot het groote offensief. Deze tweede phase duurde tot begin Februari en was stellig de moeilijkste tijd voor de Italianen. Het was in dit tijdperk, dat de Abessyniërs him tegenoffensief ontketenden. Wat er had kunnen gebeuren indien dit met kracht en vastberadenheid was doorgezet Echter, aan de geschiedenis valt niet te tornen. De eerste Tembiènslag' verijdelde de Abessynische plannen en leerde tevens BADOGLIO de zwakke zijde van den tegenstander kennen. De Italiaansche veldheer toonde in deze phase bovendien de eigenschappen te bezitten, om zijn tijd te kunnen beiden tot hij volledig gereed was voor den aanval. De derde phase geeft ons den grooten veldslag in Tigré te zien, waarbij BADOGLIO in „une manoeuvre stratégique de grand style" (Henri Bidou) de plannen van den tegenstander (welke overigens weinig vast omlijnd waren) doorkruist en diens legers één voor één uit elkaar slaat. Deze manoeuvre was in haar eenvoud grootsch van opzet en werd met veel moed en door tastendheid uitgevoerd. De laatste phase omvat den algemeenen opmarsch over het geheele front, met de occupatie van Gondar, Tana-meer en Sardo, welke na de vernietiging van het leger van den keizer bij het Ashianghi-meer werd bekroond door de bezetting van Addis Abeba. De omstandigheden veroorloven BADOGLIO hierbij zijn gewone voorzichtigheid wat te laten varen en dwingen hem overigens tot een wedloop met den (regen) tijd. De „Marsch des Eisernen Willens" doet hem winnen. Volgens DE BONO was dit ADOEA. 1155

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 39