organisatie, daarboven is het stellig in de eerste plaats aan zijn leiding te danken, dat deze „grootste koloniale onderneming in de wereld" tot een zoo spoedig en doorslaand succes voerde. Het moreel der Italiaansche troepen verdient voorts bijzondere vermelding. Men kan hiertegen wel is waar opwerpen, dat het voor hen geen speciale verdienste was om een goed moreel te bezitten, gezien de enorme middelen, waarover zij beschikten en die in alle opzichten „überlegen" waren aan die van den tegen stander, doch wanneer men daarnaast bedenkt, welke ongeloof lijke hindernissen en moeilijkheden vooral betreffende het terrein, onbekend en vreeswekkend als het was zij onder moeilijke klimatologische omstandigheden moesten overwinnen, dan komt deze zaak toch wel in een ander licht te staan. De nieuwe geest, welke onder de effectieve en stimuleerende leiding van den Duce in Italië is ontstaan, heeft in dit opzicht onmisken bare resultaten doen aanschouwen. Het gebruik van gecombineerde Inheemsche en Italiaansche troepen kwam aan het nadeel van opereeren in onbekend gebied in belangrijke mate tegemoet. Voorts waren deze Erytreesche eenheden zeer beweeglijk en eigenden zich bijzonder voor het vervullen van speciale, snelle opdrachten. De voortreffelijke organisatie van den aan- en afvoerdienst gaf aan de Italiaansche strijdkrachten een groote strategische mobi liteit en heeft zeker geen gering aandeel in het succes gehad. Wat deze dienst gepresteerd heeft grenst werkelijk aan het won derbaarlijke. Het aangekondigde boek hierover door den Generaal Dall'Ora, hoofd van dezen dienst, zal stellig de moeite van een nadere bestudeering ten volle waard zijn. De politieke actie in Abessynië heeft den Italianen geen wind eieren gelegd. Behalve dat hierdoor mede over veel waardevolle gegevens over den tegenstander werd beschikt heeft de afval van sommigen en de sympathie van velen den opmarsch der Italiaansche troepen wezenlijk vergemakkelijkt. Last but not least noemen wij de Italiaansche luchtmacht, welke zeer veel tot het verkrijgen van dit resulaat heeft bijgedragen. Op alle gebied is deze zeer effectief geweest verkenning, lucht- kaarteering, bombardement voor, tijdens en na den slag, vervol ging, verpleging en wat niet al. Natuurlijk mag vooral hier niet worden vergeten, dat er geen tegenstander was en dat de Italianen dus vrij spel hadden. De mogelijkheden van het luchtwapen vallen in dezen oorlog duidelijk op, niet is het minst daarbij het groote belang van „air superiority". Wanneer men zich voorts even indenkt, voor welke moeilijkheden de Italianen zouden hebben gestaan, indien Abessynië over een behoorlijke macht in de lucht had kunnen beschikken welk een doel vormde niet de haven Massawa en hoe kwetsbaar was de eenige spoorlijn en autoweg 1157

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 41