naar Asmara dan moge hiermede de groote beteekenis van dit wapen voldoende belicht zijn. Ten slotte hebben de Italianen ook geluk gehad. De interna tionale situatie was hun gunstig, terwijl het optreden van den Volkenbond slechts tot gevolg had, dat de eensgezindheid en de wil tot slagen van Italië des te grooter en sterker werd. Hoewel BADOGLIO dus in geenen deele het laatste woord inzake de lessen van dezen oorlog wil gesproken hebben, komt hij wel tot eenige opmerkingen en voorloopige conclusies, welke wij tot slot van deze studie in het kort releveeren. De strijd is gewonnen door de groote eigenschappen en deugden van aanvoerders en soldaten, door de superioriteit van het ras, het groote overwicht van geest en cultuur, bewapening en krijgs- middelen. Tegenover een modern uitgerust en geschoold leger kan een primitieve macht als van Abessynië slechts bij een bijzonder groote numerieke overmacht iets bereiken. De oorlog is gewonnen door de nauwe samenwerking van alle wapens en diensten. De band hiertusschen wordt gevormd door een diep gevoelde kameraadschap, geleid door één man, in wiens geest slechts één gedachte mag heerschen de wil tot zegevieren. De Italiaansche weermacht was reeds sedert jaren, maar in het bijzonder in den laatsten tijd, opgevoed en opgeleid tot een offen sieven bewegingsoorlog. Zij had het geluk thans tot een taak geroepen te worden, waarbij de bewegelijkheid als leidend beginsel gold. Vooral in Abessynië, waar vrijwel niets was en letterlijk alles moest worden aangevoerd, kwam de absolute noodzaak van een deugdelijke voorbereiding tot uiting. Hierbij dient men ook de oogenschijnlijke kleinigheden niet te vergeten. „Der Nachschub" is wel een der allerbelangrijkste zaken, doch daarnaast is het vraagstuk van een juiste samenstelling en bewapening der troepen van dezelfde, zoo niet grootere betee kenis. Deze moet aangepast zijn aan de voorgenomen operaties en aan het terrein. Beweeglijkheid en organische samenhang zijn van uitnemend belang. De normale Italiaansche divisies van 3 brigades, waarin elk regiment een mitrailleurbataljon bezit, hebben zich te log betoond; hetzelfde dient gezegd van de te omvangrijke staven (dit is iets anders dan FULLER schrijft R.J. Een divisie van 2 brigades zou beter aan haar doel beantwoord hebben, doch dan zou er een wanverhouding hebben bestaan tusschen troep, staf en diensten. Bij het vraagstuk van de bewapening dient in de eerste plaats een vernietigend vuuroverwicht verzekerd te zijn dit alles echter te bezien in het licht van de bewapening van den tegenstander en van diens optreden. Men kan dus ook te veel mitrailleurs 1158

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 42