en kanonnen hebben, waardoor afbreuk wordt gedaan aan de mobiliteit. De moderne wapens moeten wel talrijk, doch tevens in het terrein bruikbaar zijn. Zoo zijn b.v. de tanks in het zware, wegenarme terrein (ook tengevolge van de ijle lucht in het hoogland) niet steeds van voordeel geweest, evenmin als soms de vlammenwerpers. De artillerie heeft in dezen krijg veel gepresteerd. x) In sommige geyallen was zij van beslissende beteekenis. De bergartillerie heeft haar oude traditie hoog gehouden en haar geschut overal in stelling weten te brengen. De motorartillerie heeft zelfs met middelbaar kaliber buiten de wegen kunnen opereeren. Van dit wapen kan men meer verwachten dan tot dusver. De samenwerking tusschen artillerie en infanterie werd vooral door een uitstekende kameraadschap bevorderd. De technische troepen zijn van onmisbare waarde gebleken en waren overal en bij alle grootere eenheden noodig. Grootere toebedeeling van deze speciale troepen zal onafwijsbaar zijn dit geldt niet alleen voor koloniale ondernemingen. „Ungeheuer" was de hoeveelheid verbindingsmiddelen, welke in bedrijf was. Bijna 1000 draadlooze stations waren aanwezig, met tallooze draagbare apparaten. Een vermindering dezer middelen is ten zeerste gewenscht en kan door verhoogde geoefendheid en toewijding worden goed gemaakt. Het luchtwapen is steeds en overal op zijn post geweest en was daar de tegenstander mankeerde onbeperkt meester der lucht. Dit is het wapen der toekomst, dat steeds grooter gebied zal bestrijken. Hoe nauwer het met de grondstrijdkrachten samenwerkt, hoe meer zijn waarde zal stijgen. Geen van beiden zal ooit meer zonder de andere een oorlog kunnen voeren. De voortgaande ontwikkeling van het luchtwapen bergt steeds grootere mogelijkheid in zich, mits men er van afziet, dit wapen aan bepaalde voorschriften en vermeende onfeilbare grondregels te binden. Het zal zich steeds aan de eischen van een gegeven situatie moeten aanpassen. Slechts de opperbevelhebber is, krachtens zijn verantwoordelijkheid voor de leiding en zijn inzicht in den algemeenen toestand, in staat om over d.en inzet van de luchtstrijdkrachten te beslissen. De Abessynische oorlog heeft vele gebruikelijke theorieën omvergeworpen, b.v. over de capaciteit der wegen en paden voor de verplegingde snelheid en duur van ae marschen de moge lijkheden en de geschiktheid van vervoermiddelen de behoeften der soldaten. Dit alles moet opnieuw overwogen worden, met als uitgangspunt, dat men overal meer verlangen kan. b Hierbij niet te vergeten, dat zij vrijwel ongestoord kon vuren. Voor artillerie-bestrijding behoefde niets afgezonderd te worden. R. 1159

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 43