gebied. Een bloc, waarin geen plaats is voor buitenlanders, behalve die behoorende tot „bevriende" mogendheden, aan wie „enkele" tegemoetkomingen zullen worden toegekend.. De juist opnieuw vastgestelde politiek van de Minseiti, de belangrijkste politieke partij in Japan, wijkt principieeel niet van deze opvatting af. Vol gens deze partij moeten Japan, ManChuKwo en China samen- vveiken (cooperate) tot de bestrijding van het communisme, voor wat betreft de nationale verdediging, de economische en cultureele ontwikkeling, terwijl Japan het Chineesche gebied moet ontwik kelen en aan China de middelen moet verschaffen voor cultureele ontwikkeling (m.a.w. de leiding nemen bij het onderwijs aan de Chineesche jeugd)verder moet Japan de behulpzame hand bieden bij de vorming van eene nieuwe Centrale regeering in China (m.a.w. een puppet-regime als in ManChuKwo). Wat men hier in den laatsten tijd ziet gebeuren, stemt volkomen overeen met dit politieke programma. Tegen de uitsluiting "Strangling van allen handel en élke onderneming harer onder danen eene uitsluiting, welke zondeir onderscheid op elke Westersche natie wordt toegepast heeft de regeering der Ver- eenigde Staten op 6 October op ongekend openhartigen en scher pen toon geprotesteerd. Ondanks de slotopmerking „that the Government of the U.S. believes that in the interest of the rela tions between the U.S. and Japan an early reply would be helpful" heeft de Japansche regeering op deze nota tot op heden zelfs niet voorloopig geantwoord. Anderzijds schijnt het welhaast uitgeslo- ten, dat Japan in staat zou zijn binnen afzienbaren tijd de milliar- den bijeen te brengen, welke noodig zijn om op te bouwen, wat in dit land is vernield, en dit verder daarna tot ontwikkeling te brengen, waartoe nog meer milliarden noodig zullen zijn. Daartoe zal het de hulp der Westersche mogendheden niet kunnen ont beren. Zulks is ook de meening van Mr. Kenji Kodama zoo juist benoemd tot president van de Central China Development Co. „However" zegt hij, „the quick development of the areas in China for which Japan has now assumed responsability is certain to require more capital than this country possibly can provide". Het behoeft echter wel geen betoog, dat geen enkele mogendheid zich zal laten vinden den Japanners fondsen te leveren voor den opbouw van China, indien hare onderdanen van elke handels-, \eikeers- en industrieele onderneming aldaar worden uitgesloten. In hoeverre deze opbouw van China binnen afzienbaren tijd zal slagen, hangt echter niet alleen af van de Japanners en het kapitaal, dat zij zouden kunnen beschikbaar stellen. Zulks hangt mede ervan af in hoeverre de Chineesche bevolking kan en wil medewei ken. Kan, omdat zij daarin eventueel verhinderd wordt door de activiteit der guerillatroepen, en, omdat zij evenmin als de Japanners over geld beschikt, daar de kapitalisten en de in- 1172

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 56