Buiten de poorten van Kaboel ligt nu Amanoelah's modelstad Paroelaman, met hare modelwoningen, hare parlementsgebouwen, haar reusachtig Koninklijk slot en hare roestende tramwagens, dood en verlaten En dat is juist, want Paroelaman werd te vroeg geboren. Maar Zahir Sjah heeft den geest van die moderniseering begrepen, en werkt thans aan de uitbreiding van het wegennet hij verbouwt karavaanwegen tot autobanen, waarlangs nu al Shell en Standard Oil hare felgekleurde bakens plaatsen. Hij stichtte de Nationale Afghaansche Bank, die in 1934 voor het eerst natio naal bankpapier uitgaf, en die de nieuwe industrie financiert. Zoodat, behalve de Militaire Werkplaatsen, thans reeds weverijen, schoen-, knoopen-, conserven- en zeepfabrieken zijn verrezen, terwijl in Kaboel en Herat electrische centrales zij gebouwd. Het longlijderssanatorium bij Kaboel, dat onder leiding staat van een Turkschen geneesheer-directeur, wijst op een vooruitgang waar van men 25 jaren geleden nog niet zou hebben gedroomd. Toch zal het voor Afghanistan niet gemakkelijk zijn om den in vloed van Rusland en Engeland geheel uit te schakelenen dit zou welhaast onmogelijk zijn, indien het land in zijn strijd alleen bleef staan. Daarom is wel een van zijn sterkste troeven het, den 9en Juli 1937 te Teheran gesloten Verbond der Voor-Aziatische Landen, tusschen Afghanistan, Iran, Irak en Turkije. De groote wereldpers heeft midden '37 aan de onderteekening van dit pact bijna geen aandacht geschonkenen toch is het eene wereldge beurtenis van heel wat grootere beteekenis dan b.v. de nom- interventie in Spanje en beschouwingen over het nut van sancties. Immershet openbaarde niet alleen de wedergeboorte van een reeks van vrije Islamietische natiën, doch schiep tevens a. de mogelijkheid van de afsluiting der Bolsjewieken van den Indischen Oceaan met zijne West-Europeesche Rijken b. de mogelijkheid van een den Europeaan vriendschappelijk gezind bruggeland van Europa naar de(n) Oost. Het ontstaan van dit Verbond is leerzaam en belangwekkend1); het Roode Rusland had dadelijk ingezien, dat de vóór den oorlog 1121 Voor het goed begrijpen van het nu volgende dienen wij Wester lingen ons steeds scherp voor oogen te houden, dat voor de Islamietische volken van de Nabije Oost de Aziatische Rus (welke staats- of sociale ideologie hij ook moge propageeren) een veel aanvaardbaarder, begrijp baarder en logischer bondgenoot is, dan de hun volkomen vreemde West- Europeaan. Voorts, dat de sociale revolutie voor haar welslagen het fabrieksprole- tariaat niet kan missen, en dus in de agrarische Isl. landen weinig kansen heeftterwijl bovendien de invloed der Sowjets nog wordt beperkt doordat de Godloozenbeweging den geloovigen Islamiet tegenstaat. De natuurlijke afkeer, welken wij Westerlingen van den Aziatischen bolsjewiek hebben, bestaat echter te zijnen aanzien bij den Oosterling in veel geringere mate, en is in elk geval geheel anders van aard.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 5