Voor de chèques is het door de Javasche Bank gebezigde onge zegelde model genomen, voor het Leger in rood overgedrukt. De chèques zijn gedrukt op geprepareerd papier. Elke radeering, zelfs bewerking met zacht gomelastiek, doet een witte vlek ontstaan. Een moeilijkheid, welke nog werd ondervonden, moge hier worden vermeld, nl. de vraag, hoe op de beste wijze de hand- teekeningen der kwartiermeesters enz. konden worden gedepo neerd. Het zou natuurlijk ideaal zijn, als elke chèque zonder meer door geheel Indië zou kunnen worden verzilverd, maar als men alleen al bedenkt, dat er ettelijke honderden postkan toren zijn, is het duidelijk dat het daarbij deponeeren van alle handteekeningen practisch ondoenlijk is. Het afgeven van chèques blijft dus noodgedwongen beperkt tot voor eiken kwar tiermeester bepaaldelijk aangewezen geldinstellingen en in oorlogstijd tot die op plaatsen, waar hij komt1). Bovendien is steeds verzilvering bij de Javasche Bank te Batavia mogelijk. De chèqueregeling vertoont bij den eersten blik reeds een belangrijk verschil met de betalingsopdrachtenregeling. In plaats van de tallooze plaatselijke credieten (nl. voor elke administratie één) is voor het geheele leger één algemeen crediet geopend (voor 1939 groot 75.000.000.-—) bij de Javasche Bank te Batavia. Nog eenvoudiger zou het zijn, indien een zg. blanco-crediet zou kunnen worden verleend, doch dit is niet geoorloofd. Het crediet is evenwel zoo ruim gesteld, dat het in de practijk op een blanco- crediet neerkomt. Het crediet wordt telkenjare door het D.v.O. V aangevraagd en door den Directeur van Financiën geopend. De verschillende administraties behoeven dus niet meer telkenjare een crediet aan te vragen, terwijl de in den laatsten tijd veelvuldig aangevraagde suppletoire credieten eveneens uit de wereld zijn. De bij de betalingsopdrachtenregeling bestaande maandcredieten (maandelijks toegestane maxima, welke niet dan na voorafgaande toestemming van den onderinspecteur der militaire administratie konden worden overschreden) zijn eveneens verdwenen. Him waarde was vrij fictief, want de credietsbewaking geschiedde practisch slechts door de Javasche Bank, niet door de landskassen en postkantoren Een aanzienlijk beter preventief middel tegen fraude vinden we in de dagelijksche staten model letter O, waar over hierna. Het bestaan van maandcredieten bij de betalingsopdrachten regeling had nog een nadeelbij mobilisatie toch moesten zij voor de administraties, die de regeling behielden dan wel voort aan mandaten zouden ontvangen, worden verhoogd teneinde 1) In oorlogstijd kunnen in bepaalde gevallen de chèques door militaire gezaghebbenden ook bij Europeesche particuliere banken worden verzilverd zonder aftrek van provisie. 1180

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 64