voldoende geld beschikbaar te hebben voor de eerste betalingen, welke niet gering zullen zijn. Niet alleen, dat zulks in vredestijd veel administratief werk met zich bracht, doch tegen het eind van een jaar was het vrijwel zeker, dat het nog beschikbare saldo van het jaarcrediet te gering was voor de noodige extra uitgaven, zoodat dan vrijwel alle credieten zouden moeten worden verhoogd. Het algemeene crediet der chèqueregeling wordt thans bij mobilisatie eenvoudig verhoogd, waar overigens practisch niemand iets van merkt, terwijl de voorbereidingen in vredestijd vrijwel nihil zijn. De wijze van geldvoorziening blijft zoowel in vredes- als in oorlogstijd dezelfde en geldt voor het geheele leger. Dit is een klein onderdeel van wat thans nog een utopie lijkt nl. eenzelfde vredes- als oorlogsadministratie; de eerste schrede daartoe is gedaan. De kwartiermeesters zijn gerechtigd tot het afgeven van cheques voor het doen van betalingen en voor kasaanvulling, zooals in de chèqueregeling is omschreven. De chèques kunnen gedurende zeventig dagen na de uitgifte in omloop blijven, een maatregel, die uit administratief oogpunt noodzakelijk was. Alle chèqueformulieren vermelden de clausule „betaalbaar aan toonder", omdat het oorspronkelijk gewone Javasche Bank cheques zijn geweest, waarop deze woorden volgens de Bank niet kunnen worden gewijzigd. Evenwel is voorgeschreven, dat de kwartiermeesters deze clausule vervangen door „betaalbaar aan order". Deze maatregel is van belang voor compagniescom mandanten enz. zij kunnen thans de der compagnie aankomende gelden door derden in ontvangst laten nemen, want een te hunnen name gestelde chèque aan order kan slechts door henzelf worden verzilverd, dan wel door een geëndosseerde1). Een chèque aan toonder daarentegen evenals de betalingsopdrachten zou, om te voorkomen dat ze door een willekeurig persoon buiten medeweten van den compagniescommandant zou worden verzil verd, door den belanghebbende zelf bij den kwartiermeester in ontvangst moeten worden genomen. Bijgevolg beteekent deze maatregel niet alleen een gemak voor den troep, doch tevens een zekeren waarborg tegen verzilvering te kwader trouw. Ieder, die een chèque van een kwartiermeester ontvangt, is gehouden voor de ontvangst te teekenen in een register model letter O (den zg. O-staat). Tegen het nalaten daarvan dient angstvallig te worden gewaakt, aangezien deze staten dagelijks in drievoud worden gezonden aan den kasinspecteur, ter door zending aan den betrokken onderinspecteur der militaire admi nistratie. De controle van den kasinspecteur betreft een onderzoek 1181 x) Een endossement kan bestaan uit de aan de achterzijde der chèque te stellen onderteekende aanteekening „Voor mij aan

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 65