naar de gelijkluidendheid der drie exemplaren, hetgeen zeer eenvoudig en weinig tijdroovend is, aangezien de O-staten in viervoud worden doorgeschreven. Ten einde de kasinspecteurs zooveel mogelijk tegemoet te komen, is den kwartiermeesters opgedragen, de staten bij hen te bezorgen in ongesloten, reeds aan den onderinspecteur der militaire administratie geadres seerde enveloppen. De kasinspecteurs houden een exemplaar der O-staten aan voor gebruik bij de door hen te houden kasinspecties. Twee exemplaren zenden zij dagelijks aan den onderinspecteur der militaire admi nistratie, die op zijn beurt één daarvan doorstuurt naar het D.v.O. V en de andere aanhoudt, zulks met een tweeledig doel, nl. ten eerste om te verifiëeren aan de hand van van de Javasche Bank te ontvangen dagelijksche opgaven van verzilverde cheques en in de tweede plaats, om te gebruiken bij de door hem te houden inspecties. De indiening van de O-staten vormt vrijwel de eenige administratieve zijde van de chèqueregeling v.z.v. het de kwartiermeesters en den troep betreft. De eenvoud der regeling spreekt duidelijk uit onderstaand summier schematisch overzicht. Het hiervoren vermelde kan worden samengevat in een korte opsomming van de voornaamste eigenschappen der chèque regeling 1. Wettelijke basis. 2. Eenvoudig systeem. 3. Uniforme wijze van geldvoorziening. 4. Bruikbaar in geheel Indië. 5. Direct bruikbaar in oorlogstijd. 6. Vrijwel geen mobilisatievoorbereiding. 7. Werkbesparing voor vrijwel alle betrokken instanties. 8. Gemak voor den troep. Deze eigenschappen vormen tevens even zoovele voordeelen boven andere systemen van geldvoorziening. De invoering der chèqueregeling beteekent inderdaad een belangrijke vereenvou diging en moderniseering der militaire administratie. Tot slot nog enkele beschouwingen over een met ingang van 1 Januari a.s. in werking tredende nieuwe regeling I der com pagniesinstructie, welke ten nauwste samenhangt met de chèqueregelingde geldvoorziening van buiten de standplaats van den kwartiermeester gelegerde onderdeelen. Ook hierbij heeft de opzet voorgezeten van zooveel mogelijke vereenvoudiging en uniformiteithet ligt dan ook in de bedoeling, dat de verschillende plaatselijke onderhandsche) regelingen verdwijnen. De bestaande regeling I der Cies. Instr. schrijft terzake commissies van geldverzending voorde gelden voor het betrokken detachement worden per gouvernementswissel dan 1182

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 66