7. DE WAARDE VAN DE ZUURSTOFTHERAPIE BIJ PHOSGEENVERGIFTIGING x) door Dr. J. VISSER, Officier van gezondheid 2de klasse. Inleiding. Iedereen, die zich bezig houdt met de studie van de pathologie en de therapie der gasvergiftigingen, weet dat bij de behandeling van patiënten, die lijden aan een acuut toxisch longoedeem, hetwelk in den minst gecompliceerden vorm optreedt na een vergiftiging door phosgeen en diphosgeen, de inhalatie van zuivere zuurstof een belangrijke plaats inneemt. In tegenstelling met deze door de schrijvers van leerboeken en handleidingen verdedigde opvatting, zijn de publicaties over de waarnemingen der klinici en over de uitkomsten der laboratoriumproeven niet zeer talrijk en niet in staat het nut van de zuurstofinhalatie overtuigend aan te toonen. Nog minder in aantal dan de publicaties over de toe passing van de zuurstofinhalatie-therapie bij phosgeenvergiftiging' zijn die, welke betrekking hebben op het toedienen van zuurstof langs extra-pulmonalen weg2). Hoewel de zuurstoftherapie bij talrijke gevallen van anoxaemie en asphyxie is toegepast3)geven de hierbij verkregen resultaten geen uitsluitsel omtrent de waarde van deze behandeling bij het door phosgeen veroorzaakte ziekteproces. Om dit laatste te onderzoeken is het. noodzakelijk den invloed van de zuurstof therapie bij door phosgeen of door diphosgeen vergiftigde dieren na te gaan. De gasdoseering. Voor het verrichten van de hierna te beschrijven experimenten zijn een nauwkeurige gasdoseering en gasanalyse, ter bepaling- van de gebezigde gasconcentratie onmisbaar. De in het Medisch 1185 Naar een voordracht, gehouden op het 8e Nederlandsch-Indisch Natuurwetenschappelijk Congres te Soerabaia van 20 t/m 23 Juli 1938. 2) A. Melchior. Onderhuidsche zuurstoftherapie. Uitgever S. W. Melchior, Amersfoort, 1930. 3) L. Dautrebande „Oxgenotherapie et carbotherapie". Uitgever Masson Oie. 120 Boulevard Saint-Germain, Paris 1937.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 69