onderdrukte volken van de Nabije Oost niet alleen dankbare objec ten konden vormen voor de communistische revolutie, maar dat met hunne hulp tevens het grootste imperium ter wereld doodelijk kon worden getroffen. En het vond steun bij Turkije, dat tot 1922 ten nauwste met de Sowjets samenwerkte bij de onderdrukking der tsaristische legertroepen van Koltsjak, Denikin en Wrangel. Beide landen tezamen hebben in deze grensgebieden ongelooflijke resul taten bereikt bij de ontketening van het nationale sentiment. Dat de voedingsbodem daarvoor gunstig was begrijpt een ieder die bedenkt, dat deze grenslanden van Baikal-meer tot Bosporus tientallen jaren lang het medium zijn geweest, waar 3 imperiums (Russ., Britsch, Turksch) op elkaar zijn gebotstwelke dynami sche krachtsuitingen de erdoor getroffen volken tot enorme span ning moeten hebben geladen. Zoo zien wij door de Sow jet-activiteit naar het Zuiden en door de Turksche Jeni-Toeran-actie naar het Oosten langzamerhand zich een groep zelfstandige Islamietische natiën vormen, bevriend, maar ook niet meer, met de U.S.S.R., doch onderling nauw verbonden1). In het openbaar demonstreerde zich de nationale wedergeboor te in al deze landen door het tot stand komen van bondgenoot schappen met Rusland, en door tusschenkomst van Rusland óók met elkaar. Maar, in plaats van ten slotte een rand van staten te hebben verkregen, welke de U.S.S.R. in directe verbinding kon den brengen met de Middellandsche Zee en den Indischen Oceaan, zien wij als sluitsteen een Vierbond vormen, welke zeer uitdruk kelijk de bolsjewiseering en overheersching van zijn leden uitsluit. De wereld, en Engeland in het bijzonder, kan zich over dit pact verheugen. Het eerste verdrag was dat van 28 Febr. 1921 gesloten tusschen de U.S.S.R. en Afghanistan; onder Russische leiding traden tijdens de voorbesprekingen voor dit verdrag de Afghaansche afge vaardigden in contact met de in Moskou aanwezige Turken, zoodat reeds 1 Maart te Moskou een verdrag tusschen Turkije en Afghanistan kon worden gesloten. Dit verdrag is sedert dien steeds verlengd en ten slotte voor eeuwig gesloten. Beide partijen verklaren in dit verdrag hunne onafhankelijkheid van de Wes- tersche groote mogendhedenen zij heioven elkander wederzijd- schen steun voor het geval een dier mogendheden hen zou aan vallen. Dit eerste verbond tusschen twee Islamietische landen, recht streeks gericht tegen de imperialistische grootmachten, en ten doop gehouden door de bosjewiki in Moskou, achten wij van wereldbeteekenis. 1 122 1) René Johannet. Le principe des Nationalités. blz. LXXXIX zegt „De cette partie tres compliquée, un nationalisme asiatique purement indi- gène pourrait bien a la longue sortir vainqueur." Johannet voorspelde dit reeds in 1923

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 6