Gaslaboratorium te Bandoeng gebruikte apparatuur, welke is geconstrueerd door de Artillerie-Inrichtingen te Bandoeng, wijkt eenigszins af van de in de literatuur beschreven toestellen1). Zij bestaat uit een gaskist, een inrichting voor de gasdoseering en een apparaat voor gasanalyse (zie schets nr. 1). De gaskist (gaskamer) bestaat uit een 1 m3 groot, houten ge raamte, dat aan 2 zijden en aan de boven- en onderzijde door glas, aan de beide andere tegenover elkaar gelegen zijkanten door een afneembare ijzeren plaat is afgesloten. Op een van de metalen wan den is een luchttoevoerbuis (a) met een kraan (b), een snelheids meter (c) en een mengkamer (d) bevestigd. In den anderen, tegenover-liggenden wand der kist bevindt zich een opening, waarop de buis (k) van het apparaat voor het aanzuigen en filtreeren van de lucht aansluit. Dit apparaat bestaat uit een met norit gevulde metalen doos (1), waarin aan de bovenzijde een opening is gemaakt, welke aansluit op de buis (k). Indien de gaskist in werking is gesteld wordt door de hoofdbuis, met behulp van den achter de kist geschakelden motor (m), 250 liter per minuut aangezogen. Dit wordt geregeld door de kranen (o en b) en gecontroleerd met den te voren geijkten snelheidsmeter (c). Het apparaat voor de gasdoseering bestaat eveneens uit ver schillende onderdeelen. Uit den luchtcylinder stroomt de extra- toegevoegde lucht naar 3 waschfleschjes, waarvan er twee zijn gevuld met CaCl2 en één met H0SO4. De hoeveelheid der door- stroomende lucht wordt geregeld met de manometers van den cylinder, het waterslot (n) en afgelezen op den snelheidsmeter (i). Nadat de lucht is gedroogd wordt deze geleid door de koel- spiralen en door de diphosgeen bevattende waschfleschjes, welke zich in een met ijs gevulden bak bevinden. Op den snelheidsmeter (i) wordt de hoeveelheid lucht afgelezen welke bij 0°C. is verzadigd met strijdstof en door de rechthoekig omgebogen buis (j, e) in de mengkamer (d) komt. Hier vermengt zich de strijdstof bevattende lucht met de 250 liter, welke per minuut door de kist stroomt. De apparatuur voor de gasanalyse bestaat uit 3 met alcoholisch loog gevulde waschfleschjes, een snelheidsmeter, een gasmeter en een motorpompje. Door een kraan in de buis (k) van de gaskist staat het meest links geplaatste waschfleschje in verbinding met het door de kist stroomende lucht-gasmengsel. Op regelmatige tijden worden proefmonsters genomen en in het Scheikundig Gaslaboratorium onderzocht. 1187 L) Fries and West, Chemical Warfare, Mc. Graw-Hill Book Company. New York 370 Seventh Avenue, London 6-8 Bouverie St. B.C. 4 1921, biz. 353. C. H. van der Linden, Experimenteele Therapie van phosgeenvergiftiging. Proefschrift. 's-Gravenhage. Algemeene Landsdrukkerij. 1937, biz. 10.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 71