Van groot belang voor het bepalen van het z.g'. „doodelijk- heidsproduct" blijkt ook de leeftijd der proefdieren. Sedert den wereldoorlog is het bekend en ook uit de na den oorlog opgedane ervaring is gebleken dat ten gevolge van een phosgeenvergiftiging oudere menschen eerder sterven dan jonge personen. Reeds eenige jaren geleden is het ons, tijdens het experimenteeren opgevallen, dat bij een bepaalde c X t-waarde van diphosgeen, oudere dieren vaak sterven, terwijl jonge exem plaren de vergiftiging doorstaan. Om te onderzoeken of de leeftijd inderdaad een rol speelt bij het al dan niet doodelijk werkzaam zijn van een bepaalde c X t - waarde van diphosgeen is een groot aantal proeven verricht. Voor deze experimenten zijn uitsluitend caviae gebruikt. Hierbij is er op gelet, dat het lichaamsgewicht en ook de tint van het haarkleed der dieren zooveel mogelijk met elkaar overeenkomen. Tevens wordt er voor zorggedragen dat de dieren tijdens de proeven onder schijnbaar gelijkblijvende omstandigheden ver- keeren. Om den bewegingsdrang der caviae tegen te gaan, worden zij in een driehoekig draadraampje van 15 cm hoogte geplaatst, waardoor de reacties worden geremd, zoodat zij bijna onbe wegelijk blijven zitten. Nadat de dieren 4 uren voor den aanvang der proeven voor het laatst zijn gevoederd, worden zij in groepen van 20 stuks in de gaskist gebracht en gedurende 25 minuten blootgesteld .aan een luchtstroom, welke 100 mgr. diphosgeen per m3 bevat. In totaal zijn voor deze proeven 100 „jonge" en 100 „oude" caviae gebruikt. De in eigen stallen gekweekte „jonge" dieren hebben een leeftijd van 6 maanden nog niet bereikt, de „oude" dieren vertoeven reeds gedurende lVz jaar in de dieren verblijf plaats. De uitkomsten der experimenten (zie graphiek nr. 1) hebben enkele merkwaardige feiten aan het licht gebracht. In de eerste plaats blijkt, dat het ziekteproces zich in zeer korten tijd voltrekt. Van de dieren, welke de eerste 12 uren overleven, gaan er na dien tijd nog maar zeer enkele te gronde. Voorts is komen vast te staan dat de „oude" dieren korten tijd na de vergiftiging te gronde gaan, terwijl de jonge dieren dan nog in leven zijn. Zooals uit nevensgaande graphiek nr. 1 blijkt, is de levensduur der gestorven jonge dieren aanzienlijk langer dan die der oudere exemplaren. 1190 In de gasliteratuur wordt algemeen opgegeven dat bij door phosgeen vergiftigde menschen de hoogste sterfte-cijfers in de eerste 2 dagen na de vergiftiging worden waargenomen. Is binnen 2 X 24 uren de dood niet ingetreden, dan volgt meestal een spoedig herstel. In herinnering worden gebracht het phosgeenongeluk in Hamburg en in het Maasdal (België).

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 74