sterkere hyperaemie en het uitgebreide oedeem bij de behan delde dieren. Het is niet onmogelijk dat de inhalatie van zuurstof een nadeeligen invloed uitoefent op de doorlaatbaarheid voor vocht van het aangetaste longweefsel. 7. De invloed van zuurstofinjecties op het ziekteproces. Tijdens het inspuiten van zuurstof onder de huid wordt een lichtroode verkleuring op de plaats van den gevormden gasbobbel waargenomen. Een invloed op de frequentie en diepte van de adem haling is den eersten tijd niet te zien. Na een uur schijnt het, dat de schokkende bewegingen der dieren iets verminderen en dat de ademhaling oppervlakkiger wordt. Overigens is weinig verandering in het ziektebeeld waar te nemen. 1200 In dit verband is het merkwaardig, dat verschillende onderzoekers het optreden van ontstekingsverschijnselen en zelfs van longoedeem hebben waargenomen na langdurige inademing van zuivere zuur stof. Andere auteurs zagen dit uitsluitend indien de zuurstof onder druk (boven 1 atmospheer) werd toegediend. Men kan zich echter e^7'en ket aangetaste longweefsel van de door diphosgeen ver giftigde dieren, ook bij kort durende inhalatie van zuurstof reageert met een vermeerderde doorlaatbaarheid voor vocht en dus met een toename van het oedeem. Techniek. Vooi" het toedienen van zuurstof onder de huid van caviae is gebruik gemaakt van de hierna te beschrijven apparatuur. Op een van de voor inhalatie bestemde zuurstofkoffers is een zij buisje aangebracht (zie schets nr. 3), waarop een vleugelmoer, een rubberslang en een injectienaald aansluiten. De rubberslang is voor zien van een glazen T-stuk, dat in verbinding staat met een wond- "iafssPuit. Bij openen van de kraan welke zich in het metalen zijbuisje bevindt, stroomt de zuurstof door de rubberslang en het T-stuk naar de spuit, waardoor de zuiger naar boven wordt geduwd. Hierna wordt de injectienaald onder de huid gebracht, de gummi slang, welke rechts van het T-stuk is aangebracht, afgeklemd en de zuiger van de spuit, door lichten druk, langzaam naar het uit gangspunt teruggebracht. Nadat de naald is verwijderd, wordt de opening in de huid door Kleelpleister of door een weinig collodium gesloten. De hoeveelheid zuurstof, welke wordt ingespoten bedraagt 100150 cc per injectie, De eerste injectie wordt eenige uren na de ver giftiging toegediend, de tweede weer eenige uren later. In totaal worden, binnen een tijdsverloop van 12 uren na de vergiftiging 2 injecties gegeven. De hoeveelheid ingespoten zuurstof bij een cavia van 500 gram komt overeen met 12 liter voor een volwassen persoon. Het is waarschijnlijk dat metkleinere hoeveelheden overeenkomstige resultaten worden bereikt. Uit de literatuur blijkt voorts dat bij menschen zelfs hoeveelheden van 50 liter per injectie zonder schade worden verdragen

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 84