men in de praeparaten der dieren, welke aan zuurstofinhalatie zijn blootgesteld. Zeer gering is het oedeem in de longen der dieren, waarbij de zuurstof onder de huid is ingespoten, terwijl het longweefsel der dieren, waarbij een gecombineerde zuurstofbehandeling is toegepast, nu eens meer gelijkenis toont met de eerste, dan weei met de tweede categorie van proefdieren. Slotbeschouwingen. In het bovenstaande is de ervaring over den invloed van de zuurstoftherapie op het door diphosgeen veroorzaakte ziekte proces bij caviae zeer in het kort samengevat. De experimenten worden voortgezet en indien deze zijn geëindigd, de gemiddelde levensduur, de mortaliteit en het gemiddelde longgewicht van de verschillende categorieën van proefdieren nogmaals berekend. Hierdoor ondergaan de weergegeven cijfers ongetwijfeld nog eenige verandering. Uit h.et verzamelde iixtt.eriadl /can echter thans reeds de conclusie worden getrokken dat de onderhuidsche zuur stof injecties een gunstigen invloed uitoefenen op het door diphosgeen veroorzaakte ziekteproces hij caviae. Men kan de vraag stellen op het van belang is de proeven bij andere dieren te herhalen. Dit schijnt overbodig. Apen, honden en katten zijn tijdens de proeven onrustig, reageeren op geluiden en veranderingen van de omgeving. Hierdoor ontstaan groote individueele verschillen t.o.v. de ingeademde hoeveelheid van de vergiftige stof. Bovendien maken deze groote dieren, tijdens de manipulaties, welke noodig zijn voor het toedienen van de zuurstof, heftige afweerbewegingen. Deze overmatige inspanning stelt hooge eischen aan de kleine circulatie en oefent een ongunstigen invloed uit op het ziekteproces. Een herhaling van de verrichte proeven bij grootere dieren zal de oplossing van het vraagstuk dan ook niet verder kunnen brengen. Wel is er meer dan een reden om aan te nemen dat de resultaten van de zuur stof therapie, welke bij door diphosgeen vergiftigde caviae zijn verkregen, ook bij menschen zullen worden waar genomen. Het is in hooge mate waarschijnlijk en uit de bestaande literatuur blijkt dit ook duidelijk dat de anti- asphyctische, de antitoxische en de stimuleerende werking van de onderhuidsche zuurstof ook bij door diphosgeen vergiftigde menschen een gunstigen invloed op het ziekteproces uitoefent. Dit is te meer het geval omdat de tijdens de injecties waar genomen, voor het leven der dieren gevaarlijke afweerbewegingen, bij menschen ontbreken. Bovendien wordt bij menschen een sedatieve werking aan de onderhuidsche zuurstof-injecties toegeschreven, welke volgens sommige auteurs zelfs morphine zou kunnen vervangen. Vooral dit laatste is belangrijk omdat bij de pogingen om aan gaszieken door middel van morphine de voor 1207

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 91