hen noodzakelijke rust te verschaffen herhaaldelijk een plotselinge ademstilstand is waargenomen. Ten slotte wordt vermeld, dat door enkele schrijvers aan de onderhuidsche zuur stofinjecties een gunstige werking op den psychischen toestand van den patiënt wordt toegekend. De slotconclusie moet dan ook luiden dat het toedienen van onderhuidsche zuurstofinjecties een waardevol therapeuticum zal blijken bij door phosgeen en diphosgeen vergiftigde menschen en dieren. Resumé. Het geringe aantal publicaties over de beteekenis van de zuurstoftherapie bij phosgeenvergiftiging is aanleiding geweest een onderzoek in te stellen naar den invloed van de zuurstof inhalatie, de onderhuidsche zuurstof injectie en een combinatie van beide therapeutische toepassingen bij door diphosgeen vergiftigde caviae. De experimenten hebben het navolgende aan het licht gebracht. 1. De opvatting dat het continu toepassen van de zuurstof inhalatie bij door phosgeen vergiftigde menschen en dieren een nadeeligen invloed uitoefent op het ziekteproces wordt door de experimenten bevestigd. Uit de proeven blijkt dat het longgewicht van de dieren, welke zijn blootgesteld aan de zuurstofinhalatie hooger is dan dat van de niet-behandelde dieren. Histologisch onderzoek van de longen toont aan dat de gewichtsvermeerdering van de longen gepaard gaat met een toename van het longoedeem. 2. De onderhuidsche zuurstof injecties oefenen een zeer gunstigen invloed uit op het door diphosgeen veroorzaakte ziekteproces bij caviae. Dit blijkt uit het lage longgewicht, de zuurstof- verzadiging van het bloed, de vermindering van de mortaliteit en den langeren levensduur der behandelde dieren t.o.v. de controles. 3. Een gecombineerde toepassing van de zuurstofinhalatie en van de zuurstof injectie bij door diphosgeen vergiftigde caviae levert geen betere resultaten op dan de uitsluitende injectie en inhalatie. Integendeel het maakt den indruk, dat de gunstige werking van de zuur stof injectie door de gelijktijdige zuurstof inhalatie wordt teniet gedaan. Wel pleiten de tijdens deze laatste proeven gedane waarnemingen voor de juistheid van de uitkomsten der experimenten, welke betrekking hebben op de beteekenis van de uitsluitende toepassing der zuurstofinhalatie en -injecties bij door diphosgeen vergiftigde caviae. 1208

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 92