verdrag is voor 5 jaren gesloten, en zal telkens voor 5 jaren wor den verlengd, behoudens opzegging Vz jaar voor afloop van een termijn. Dat dit regionale pact der Voor-Aziatische landen voor het Britsche Rijk aangenaam moet zijn ligt voor de hand, omdat geen van deze staten een bedreiging kan of wil zijn van het Britsche Imperium; en anderzijds is een verbonden groep van staten, welker gebied een aaneensluitend geheel vormt van het Karakoroem- gebergte tot aan Boelgarije, en welke een opmarsch der Sowjets naar het Zuiden niet wenscht, de beste beveiliging voorshands van de Britsche slagader naar het Oosten. Engeland zal daarom o..i verstandig handelen door alles in het werk te stellen om de vriendschap van de Islamietische natiën van de Nabije Oost te behouden en te bevorderen. 2. Iran (1.647.000 km2 15 millioen inw.). In de studie over Wasmusz x) hebben wij reeds een beeld ge geven van dit land en van de regeering der laatste vorsten uit de Kads j aren-d ynastie. Tijdens den oorlog was het land een vogelvrij gebied, waarin Rusland en Engeland naar willekeur konden ageeren. Toen de wapenstilstand was gesloten, was Engeland feitelijk heer en mees ter in Perzië, omdat de rivaal Rusland na de revolutie van 1917 zijn troepen had teruggetrokkenEngeland daarentegen had be halve de Britsche legertroepen nog de beschikking over Sir Percy Cox' South Persia Rifles, waartegenover de souvereine Perzische regeering geen enkele weermachtsgroep kon stellen. Zoo kwam het, dat de Vredesconferentie van Versailles de Perzische verzoeken om meer zelfstandigheid afwees. Den 9en Augustus 1919 legde de Britsche regeering aan de Perzische een verdrag voor, dat de onafhankelijkheid van dit land formeel nog wel erkende, doch op voorwaarde van de aanstelling van Britsche adviseurs in Teheran. De Perzische regeering nam het verdrag aan, maar de volksvertegenwoordiging weigerde het te ratificee- ren. Bij dit verzet vonden de nationalisten steun bij de Russen, die weder uit het Noorden terugkeerden, zij het thans getooid met de Sowj et-ster. De Sowjets probeerden aanvankelijk om met hun roode horden aan Perzië het heil van de sociale revolutie te brengen edoch, voor het welslagen daarvan is zooals wij reeds opmerkten de „vierde stand" het fabrieksarbeidersproletariaat onmisbaar. En omdat die stand er in het agrarisch Perzië niet was mislukte het Sowj et-experiment al dra. De bolsjewiki zagen dit spoedig in, riepen hun troepen terug en begonnen nu het land langs diplo- matieken weg aan te vatten. Dit kwam neer op ondersteuning der 1125 h I.M.T. 1938 nr. 2 t/m 4.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 9