In den herfst van 1936 voerde Bekr Sedky een staatsgreep uit, wierp de zittende regeering omver en verving die door een uit gesproken anti-Engelsche regeering, welke bewust aansluiting zocht en vond bij Turkije. Doch kort daarop in den zomer van 1937 werd Bekr Sedky door een Koerdisch soldaat doodgeschoten. Irak is een land, welks noodlot het is dat er rijke petroleum- velden zijn gevonden. Zooals wij hiervoren beloofden zullen wij op de petroleum afzonderlijk terugkomen. Maar nu reeds willen wij opmerken, dat het gevolg van die ontdekking is geweest, dat in dit kleine land alles werd en wordt overheerscht door de wereld- petroleumbelangen. Daarom is het voor Irak moeilijker dan voor een der andere Islamietische landen om zich op te werken tot economische en politieke zelfstandigheid. Toch is op dit gebied reeds heel wat bereikt. De Turksche Bank Isch Bankassi heeft in Bagdad een filiaal opgericht, zoodat Islamietisch kapitaal aan het volk wordt verstrekt. Uit de inkomsten van de petroleum- concessies financiert de regeering de industrie, welke zij overi gens niet verder wenscht uit te breiden dan voor de behoefte van het eigen land noodig is. (Wordt vervolgd). BOEKAANKONDIGING. History of the Netherlands East Indies door E. S. de Klerck, Luit. Kol. b.d. Kon. N.-I. Leger, oud docent in de Koloniale geschiedenis aan de Universiteit te Leiden. Het uit twee deelen bestaande, fraai uitgevoerde, boekwerk telt ruim 1100 blz. benevens enkele foto's en een aantal kaarten. Het geeft na een korte geographische en ethnologische beschrijving een uitgebreid historisch over zicht - mede op sociaal en cultureel gebied van Nederlandsch-Indie, waarbij de schrijver aan de Nederlandsche leiding volle recht doet weder varen. Het boek heeft de bijzondere verdienste het buitenland m staat te stellen kennis te nemen van wat in deze gewesten met krachtigen wil, taaie vol harding en een beleidvol en rechtvaardig bestuur in drie en een halve eeuw werd bereikt tot zegen van land en volk. Het vormt aldus een beves tiging van ons historisch recht in deze landen. Schrijver leverde daardoor een verdienstelijk werk, dat vooral in het buitenland maar ook hier vele lezers moge vinden. 1129

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 13