was den Engelschen echter duidelijk gewordende Afghanen wil den hun absolute onafhankelijkheid bevechten, en wenschten niet langer de speelbal te zijn tusschen Rus en Brit. Toch ging in dit opzicht het vredesverdrag van Augustus 1919 van Rawalpindi nog niet ver genoeg, omdat het de Afghaansche onafhankelijkheid op allerlei wijzen beperkte. Het gevolg was, dat het zoet gefluit der Sowjets in Kaboel weer een willig oor vond, en de Sowjet-agent Agabekow1) van daar uit de rust in Britsch-Indië grondig kon verstoren. De Russen wisten echter geen maat te houden, zoodat Afghanistan zich in 1921 weer naar Engeland wendde, met welk land den 23en November 1921 te Kaboel een nieuw verdrag werd geslotennü grondig, zoodat het sedert niet meer is verstoord. Koning Amanoelah koesterde de eerzucht zijn land in modern snel tempo te moderniseeren. En dit vooral op grond van de diepe overtuiging, dat de onafhankelijkheid voor zijn land temidden van twee kolossale buren slechts mogelijk zou zijn, als het land zich zelf zou kunnen bedruipen en niet langer afhankelijk zou zijn van de maandelijksche goudzendingen van Sowjets of Britten. Voor zijn doel reisde de Koning naar Europa, sloot overal techni sche contracten af, richtte na terugkeer in zijn land fabrieken op, bouwde een modelstad met behulp van Europeesche vaklieden, maai- ging in zijn ijver zóó ver, dat hij de tradities van het volk verwaarloosde (o.a. door invoering van de Europeesche kleeder dracht, afschaffing van den sluier der vrouwen, e.d.m.). Dat scheen alles wel goed en logisch, maar het werd juist één tempo te snel uitgevoerd, vóór het volk er rijp voor was. Het kwam daar om in 1929 tot verzet van het volk tegen zijn Koning. De Sowjets zagen dra hun kans schoon, kozen niet de zijde van het door 's Konings overhaaste moderniseering verontruste volk, doch die van Amanoelah. Een korps van 800 man van het Roode Leger marcheerde naar Kaboel, zoodat alles van een leien dakje scheen te gaan. Maar plotseling verdween Koning Amanoelah van het tooneelde een zegt vrijwillig, de ander dat hij door Bacha Sakao werd verjaagd. Dat doet er overigens weinig toe, want de Sowjets konden nu hun steunplan niet volbrengen en moesten met hun troep onverrichterzake weer naar het Noorden afmarcheeren. Na eenige intermezzo's werd daarop Nadir Khan Koning van Afghanistandoch reeds in 1933 werd hij vermoord en opgevolgd door zijn zoon Moehamad Zahir Sjah, die in 1914 werd geboren en tot op heden regeert. Met den leekenstaat naar Turksch voorbeeld is het daar nu uitook deze staat op de beide pijlers van het Isl. Nationalisme, n.l. de nationalistische ideologie, en den Islam als de bindende kracht. Zahir Sjah heeft de moderniseeringsplannen van Amanoelah weer opgevat, en voert deze thans met overleg verder uit. Het land onafhankelijk maken van het buitenland, en dan vooral van zijn groote buren, is zijn doel. J) Agabekow is een van de gevaarlijkste Moskousche agenten. 1120

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 4