Turksche Sandsjak alles francophobe en de Arabieren bovendien turcophobe). 4. Le territoir der Alouites (200.000 Alaoeiten, tot nu toe door ieder onderdrukt en dus gematigd francophiel). 5. Le territoir du Hauran (het land der Drusen, vijanden van iedereen) Neemt men aan, dat het kustgebied door een evenwijdig aan de kust loopenden heuvelrug van het achterland is gescheiden, dan liggen in de kuststrook van Zuid naar Noord achtereenvolgens Libanon, Lotakia (Aïao'eiten)en Sandsjak Alexandretteen achter dë heuvelen van Zuid naar Noord achtereenvolgens Dzjebel Druse (Hauran), Damascus en Aleppo. Omtrent de Drusen geeft Lawrence (Seven Pillars of Wisdom, biz. 331 e.v.) de volgende conduite „East of them were the Druses, heterodox (kettersche) Moslem followers of a mad and dead Sultan of Egypt. They hated Maio nites (Libanon) with a bitter hatred which, when encouraged by the Government and the fanatics of Damascus, found expression in great periodic killings." Hoe het Fransche „mandaat" werd opgevat, en op welke wijze Frankrijk heeft gemeend de Syrische bevolking te moeten helpen bij hare eerste schreden op het pad der onafhankelijkheid, beschre ven wij in het kort reeds in het I.M.T. 1938 Nr. 1 blz. 14 het is een weinig gunstig beeld van koloniaal-imperialistische politiek Maar het Syrische nationalisme was in bloedbaden niet te smoren de laatste Fransche operatie van midden 1936, uitgevoerd door 13000 Senegaleezen, ondersteund door tanks en vliegtuigen, bracht evenmin de onderwerping als de vorige. Zoodat de Fransche Regeering ten slotte na 18 jaren van terreur heeft moeten toege ven en aan Syrië de onafhankelijkheid verleenen, welke in 1939 een feit zal worden Het verdrag werd in September 1936 in Paris geteekend het geeft Syrië allerminst de absolute onafhankelijkheid, maar is toch een stap in de goede richting a. Syrië zal over 3 jaren vrij van den mandataris. b. Deze houdt echter een leger van 15 a 20000 man in de belangrijke strategische kustplaatsen. c. Een Fransche militaire missie zal de Syrische weermacht helpen vormen, e.t.q. meer. d. De Libanon blijft afgezonderd van Syrië. Echter kan met groote waarschijnlijkheid worden voorspeld, dat de Fransche vlag in Syrië niet lang meer zal waaien. Daar toe beluistere men de woorden, die Hachim Bey el Atasi, een der onderhandelaars te Paris, vol bitterheid en onverdraagzaamheid uitspreekt 9

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 11