Frankrijk inmaar Atatürk had voor den opbouw van zijn land vrede noodig en geen kostbaren krijg. Tenzij hij zijn doel zonder strijd zou kunnen bereiken En dat oogenblik kwam m 1936, toen de wateren binnen de Oude Wereldzee kookten, en bovendien Frankrijk met zijn volksfront-experimenten trachtte zelfmoord te plegen. Van dat tijdstip af begon de Turksche actie. Toen Frankrijk besloot om het mandaat Syrië op te geven, verklaarde Turkije, dat daardoor het Turksche vraagstuk in het Sandsjak Alexandrette in een geheel nieuw licht kwam te staan omdat Ankara onder geen voorwaarde kon toestaan, dat dit gebied onder Syrisch bestuur zou komen. Frankrijk verschool zich daarop achter den z.g. Volkenbond-mandaatgever die nu wel iets moest doen, en, getrouw aan zijn traditie, een compromis bedacht. Het Sandsjak „zou in de toekomst zelfstandig kunnen worden, en daartoe voorloopig geheel gedemilitariseerd moeten worden Daar kwam natuurlijk niets vanen, hoe meer Frankrijk m zijn midden-Europeesche verwikkelingen verstrikt raakte, hoe ste^er Turkije's dreiging met een militaire bezetting werd.1) Midden 1938 was de toestand rijp voor daden, en bezetten de Turksche troepen het Sandsjak Alexandrette. Men behoeft geen groot profeet te zijn om te voorspellen, dat de nog aanwezige Fransche bezettingstroepen daar hun langsten tijd zullen hebben gehad. Voor Engeland, dat in het Sandsjak Alexandrette liever Turkije ziet dan Frankrijk, schijnt de voorloopige oplossing wel aantrek kelijk te meer, omdat de andere oplossing een Araoisch Sandsjak zou beteekenen, en een Arabische federatie van Aden tot Alexandrette hoewel in de toekomst niet te vermijden voor Engeland nog steeds een nachtmerrie schijnt. 5. Egypte. (994.300 km2, 16 millioen inwoners). De Engelsche heerschappij over Egypte dateert eerst van 1882. Niet dat de Britsche belangstelling voor dit land niet eerder was gewekt (wij verwijzen daarvoor slechts naar Engelands activiteit tijdens Napoleon's Egyptisch Avontuur, I.M.T. 1936 Nr. 1), maar zoo lang het Suez-Kanaal en dus de kortste zeeweg naar Indie nog niet was volbracht, kon worden volstaan met afwachten. Behalve de afsluiting van de Roode Zee (Aden, Perim) en de verwerving van een belangrijk aantal der 400.000 Kanaal-aandeelen was J) Er waren en zijn natuurlijk Fransche bezettingstroepen, maar dat is volgens moderne opvattingen geen enkel bezwaar -) Toen de Khedive Ismail Pasja weer eens in geldnood verkeerde, hielp de Britsche premier Disraëli hem tegen een hoogen prijs van zijn 176602 aandeelen in de Compagnie Universelle du Canal Maritime de Suez" af. Frankrijk heeft de meerderheid der aandeelen. Overigens mer ken wij op, dat niet hij het Kanaal beheerscht die de meerderheid der aandeelen bezit, maar hij die de Kanaalzone m zijn macht heett. i.e. Engeland

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 13