uitgeroepen1). Die onafhankelijkheid was echter binnen de vol gende grenzen bekneld a. Engeland is verantwoordelijk voor de imperiale verbindings wegen b. de defensie van Egypte is Engelands zaak c. Engeland beschermt de vreemde belangen en minderheden d. de Soedan blijft voorshands een Engelsch-Egyptisch gezamen lijk bestuurd gebied con-dominion) Van staatkundige onafhankelijkheid kan dan ook moeilijk worden gesproken. De Wafd-partij (Zaghloels schepping van 13 November 1918) ontving het Engelsche maaksel dan ook weinig hartelijk met een schijnvrijheid toonde Egypte zich niet tevreden. De nu volgende strijd om de onafhankelijkheid heeft 14 jaren geduurd en van den beginne af was het duidelijk, dat Engeland hem moest verliezen. Dat het verlies voor Engeland niet nog totaler is geworden, dankt dit land slechts aan een toevallige samen loop van omstandigheden. Op het tijdstip nl. dat Engeland welhaast volledig zou moeten capituleeren, was voor Egypte een nieuwe dreiging gekomen, in de gedaante van Italië; zoodat het voor Egypte zaak werd om een mogelijke regeling met Engeland niet af te scherp te stellen voor het eerst in de geschiedenis zag Egypte eenig voordeel in een vriendschappelijke regeling met Engeland. Na de verovering van Abessinië is de toestand ontstaan, dat de Z.O.-punt van Libyë2) gevaarlijk dicht bij de Westgrens van Abessinië is gekomen, zoodat de Soedan en Egypte bedenkelijk tusschen de tang zitten. En omdat Egypte voorloopig althans liever Engeland in den Soedan ziet dan Italië, is het Engelsch-Egyptische verdrag van 1936 tot stand gekomen. De voornaamste bepalingen van dit verdrag zijn de volgende a. De Engelsche militaire bezetting van Egypte is geëindigd, [dat wil niet zeggen, dat nu ook de Britsche troepen uit Egypte zijn verdwenen. Integendeelzij worden alleen minder zichtbaar gelegerd, uit de groote steden Alexandrië 13 O Deze jonge dynastie, Foead-Faroek, welke geer. druppel Egyptisch of Arabisch bloed in de aderen heeft, zal o.i. op den duur met gemakkeli] zijn te handhaven. Dat de tegenwoordige Koning Faroek ooit Khalief van den Islam zal worden, zooals den laatsten tijd in de bladen nog al eens wordt voorspeld, lijkt ons alleen al om zijn afstamming twijfelachtig. 2) De meeste Bos-atlas-uitgaven wijzen de Zuid-Oostgrens van Libyë nog verkeerd aan. Deze loopt niet van Oost naar West op den 22sten breedtegraad, doch sinds 1934 is door Engeland de als een punt naar het Westen wijzende driehoek van den Soedan aan Italië afgestaan, zoodat de Soedan en Libyë nu langs den 25sten lengtegraad aan elkaar grenzen. De tang is maar voor een 1300 km openen bovendien heeft Italië ook nog de bronnen van den Blauwen Nijl in handen

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 15