en Cairo verwijderd en samengetrokken in de Kanaalzone tusschen Suez en Port Said, met als voornaamste garnizoenen Geneffé (West van de Bittermeren) en Ismailia, te zamen 10.000 man, 400 piloten en hulppersoneel], b. Over 20 jaren (1956), als het Egyptische leger sterk genoeg zal wezen om het Kanaal te verdedigen, zal de laatste Britsche soldaat het Egyptische territoir verlaten. c. De Britsche luchtstrijdkrachten mogen vrij over Egypte vliegen, terwijl voor noodgevallen een aantal Egyptische vliegvelden ter beschikking staat voor de Britsche lucht macht. d. De Soedan wordt weder „con-dominion" (Zie hierna). e. Engeland ziet ten gunste van Egypte af van de bescherming der rechten van vreemdelingen. f. Een vriendschapsverdrag wordt gesloten met wederzijdsche gezantschappen e.t.q. meer. Hoewel dus nog niet souverein, kan wel met stelligheid worden verklaard, dat uiterlijk over 18 jaren de Britsche overheersching van Egypte tot het verleden zal behooren. Overigens is men in Egypte stellig niet enthousiast over het verdrag van 1936. Wij willen nu nog iets zeggen van den Soedan, op welk land wij later bij de grondstoffen nog hopen terug te komen. De grens tusschen Egypte en den Soedan ligt op 22° N. Br. Nadat in 1885 Gordon en zijn expeditionnaire af deeling in Khartoem waren gesneuveld, werd eerst in 1896 besloten tot een definitieve bezetting van dat enorme gebied van 2^2 millioen km2, met zijn 5 a 6 millioen bewoners. De reden voor deze ver overing was minder eene wraakuiting voor 1885, als wel het feit, dat Engeland den grooten katoen-oorlog met de U.S.A. ging uit vechten en de bodem van den Soedan werd voor den katoen- aanplant uitstekend geschikt geoordeeld. Vandaar dan ook dat ingevolge het Engelsch-Egyptische Verdrag van 1899 de Soedan van Egypte werd afgescheiden en als „con-dominion" onder een Britschen G. G. zou worden bestuurd. Het „con"-gedeelte bestond voor Egypte vooral uit het vormen (en betalen) van de weermacht in dat gebied, en voorts uit het voorstel aan den Britschen Koning van den te benoemen G. G. Wie zich nu de moeite wil geven om de kaart van Afrika van de Bos-Atlas op te slaan, zal bij beschouwing van de onderwerpelijke gebieden al dadelijk de waarde van den term „con-dominion" kun nen taxeeren. Het Egyptischen spoorwegnet loopt van de Middel- landsche zeekust langs den Nijl tot Assoean, en is daar afgebroken er volgt dan een hiaat van 300 km tot aan den 22sten breedtegraad dus tot aan de grens Egyte—Soedan, en daar bij Wadi Haifa 14

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 16