begint het Soedansche spoorwegnet, dat diep in het land door dringt via Khartoem, Sennar naar El Obeid, met een zijtak naar de haven Port Soedan aan de Roode Zee. De Soedansche katoen wordt dus niet in Alexandrië verscheept (buiten Kanaalgelden maar in de Roode Zee-haven Port Soedan. De in 1924 in Egypte uitgebroken onlusten, waarbij de Britsche Opperbevelhebber Sir Lee Stack Pasja in Caïro werd vermoord, gaven aan Engeland aanleiding tot represailles, waarbij o.a. de Soedan van con-dominion in kolonie werd veranderd. Deze toestand heeft geduurd tot 1936, in welke jaar de Soedan weder ,,con-dominion" werd. Met dezen status behoeft Egypte overigens niet al te verblijd te zijn: de onderbroken spoorwegverbinding, de Britsche afscheephaven Post Soedan, wijzen te sterk in de richting van een blijvende Britsche bezetting. Groot Brittannië verliest nl. niet uit het oog, dat wie in den Soedan de wateren van den Witten en den Blauwen Nijl beheerscht, tevens het lot van Egypte in handen heeftmen behoeft slechts de „toevoer kraan" van het water wat af te draaien, den stroom te knijpen, om in Egypte een volkomen ondergang van den aanplant te bewerkstelligen. En het zeer eenzijdig, vooral met katoen, beplante Egypte, dat bestaan moet van de opbrengst van zijn grondstoffenuitvoer, zou bij totale oogstmislukking van de katoen, aan den hongersnood zijn prijsgegeven1). Wordt vervolgd). NIEUWE BOEKWERKEN. 15 E. S. de Klerck History of the Netherlands East Indies. In 2 din. Prijs gebonden 20. Voor een bespreking zie I.M.T. 1938 nr. 12 blz. 1129. Wij komen hierna nog terug op den grondstoffenstrijd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 17