De ervaringen van den kolonialen oorlog 1925 Fr. Marokko en de herinnering aan de eerste gelukte proeven tijdens den wereldoorlog, brachten de Fransche legerleiding er toe, tijdens een manoeuvre bij Reims in 1932 achter het vijandelijke front een vernielingsafdeeling ter sterkte van 25 man per vlg. te doen landen. Nadat deze haar opdracht had uitgevoerd, werd zij den volgenden dag van een vooraf bepaalde plaats weder door vlgn. opgehaald. Den dag volgende op dien van terugkeer, werd boven genoemde opdracht herhaald en kreeg de vernielingsafdeeling bovendien als nevenopdracht, een achter het front in rust ver- keerend regiment aan te grijpen. De gunstige resultaten en de opgedane manoeuvre-ervaringen leidden ertoe landingen met of uit vliegtuigen te doen plaats vinden, teneinde belangrijke tactische punten te bezetten, vernielingen uit te voeren en ook ■op andere wijze in het vijand, etappengebied te veroorzaken. De Kurden-opstand. en een latere strijd in Irak gaven den Engelschen gelegenheid het ondernemen van troepenlandingen per vlg. practisch te beproeven. Een bataljon Infanterie, met volledige uitrusting, rantsoen levensmiddelen, water en munitie werd van Suez naar Bagdad afstand van 1200 km door middel van 2-motorige Vickelrs Victoria vliegtuigen vervoerd, terwijl de dagelijksche aanvulling van 70 man eveneens per vlg. plaats had. Na onderdrukking van den opstand werden zij op dezelfde wijze per vliegtuig teruggevoerd. De gunstige ervaringen met troepentransport door de lucht in de oorlogen in Irak, brachten de Engelschen ertoe zich daarin verder te oefenen. Het gevolg hiervan was de uitvoering van groote vluchten in gesloten for maties, van bommenwerpers en verkeersvliegtuigen uit Engeland naar Br.-Indië, Egypte en de Kaspische Zee. Op grond van de gunstige resultaten werd e.e.a. betreffende het transport van troepen door de lucht, in de dienstvoorschriften vastgelegd. In de Vereenigde Staten van N.-Amerika zijn speciale afdee- lingen voor militair luchttransport geformeerd. Reeds bij de in 1931 gehouden oefeningen had transport door de lucht van een batterij houwitsers plaats. De uit vier stukken bestaande batterij werd daarbij over een afstand van 240 km vervoerd. 15 min na de landing stond de batterij vuurgereed in stelling. Ook Itcdië interesseerde zich zeer voor het luchttransport, hetgeen o.m. tijdens den Ital.-Abessijnschen oorlog is gebleken, waarbij Italië o.m. op ruime schaal voor den aanvoer van levens middelen van vlgn. gebruik maakte. b. Demonstratie van valschermspringers in afdeelingsverhand in Rusland in 1933. De mogelijkheid, troepenlandingen hetzij achter, hetzij vóór het vij. front door neerlaten van manschappen aan valschermen, te doen plaats hebben, werd vroeger wel is waar reeds overwogen 17

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 19