en zelfs door enkele buitenlandsche legerleidingen in het klein beproefd, doch voor eigenlijke oorlogshandelingen werd zulks niettemin nog als onbruikbaar beschouwd, totdat opzienbarende voorbeelden uit Rusland tot herziening van de bestaande opvat tingen dwongen. Op den 18 Aug. 1933 n.l., den dag, waarop een groote luchtvlootrevue plaats had, voerde de valschermspring- school der Ossoawiachim een massasprong uit met 62 valscherm springers. Een dergelijke massasprong beteekende iets geheel nieuws en heeft niet alleen in Rusland maar vooral in het buiten land diepen indruk gemaakt. Deze Russische demonstratie had een tweeledig doel. Niet alleen leverde zij een sensationeel bewijs van de prestaties van de springschool, maar ook was zij bedoeld als propaganda, daar deze proef tijdens een volksfeest plaats vond. Overal in Sov.-Rusland werden naar aanleiding hiervan val- schermvereenigingen opgericht, welke belast werden met de opleiding in het valschermspringen van jonge lieden, vóór den aanvang van hun verplichten eersten militairen diensttijd. De parachute, tot nog toe het redmiddel voor den luchtreiziger, was een nieuw technisch oorlogswerktuig geworden. De Sov.-Unie was de eerste militaire macht die dit nieuwe wapen instelde. c. Manoeuvres in Sovjet Rusland in 1935 nabij Kiew en in 1936. In September 1935 werd tijdens de manoeuvres in de omgeving van Kiew het hoogtepunt van het militaire schouwspel bereikt, toen voor de eerste maal het gebruik van militaire parachutisten in groot verband plaats vond. Hier moge in het kort e.e.a. betref fende deze gehouden manoeuvre worden medegedeeld Blauwe troepen, waaraan toegevoegd vliegtuigeskaders en gemotoriseerde eenheden, zouden uit het westen oprukkende, Kiew aangrijpen en trachten de Ukraïnsche hoofdstad te bezet ten, vóór Rood in de gelegenheid kon zijn de reserves in te zetten. De aanvallen van Blauw om het roode front te doorbreken hadden niet het gewenschte gevolg, niettegenstaande massa's paun., cavalerie en vlgn. werden ingezet. Blauw besloot toen de z.g. „verticale omvatting" uit te voeren. Ongeveer 20 km achter het vij. front werd door verkenningsvlgn. in het landingsgebied een landingsterrein gemeld. De gelande troepen zouden, na het in bezit nemen van het landingsterrein en omgeving, den verdediger in den rug aangrijpen. Sterke blauwe jachtafdeelingen stegen op om het luchtoverwicht te verkrijgen en het luchtruim van vij. vlgn. te zuiveren, terwijl tevoren bom bardementseskaders de hangars en gebouwen, welke zich op het terrein bevonden, hadden vernield. Onmiddellijk na de jachtvlgn. verscheen op een hoogte van 700 m boven het landingsgebied de eerste groep valschermtroepen, vervoerd in 30 vlgn., die 600 18

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 20