vlakte van 1500 X 2000 m. De invloed van de hoogte wordt hier ten deele buiten beschouwing gelaten deze is echter van grooten invloed op de mate van afdrijving der valschermen. IV. VERPLEGING VAN LANDINGSTROEPEN. Na den sprong of de landing zijn de landingstroepen ten aanzien van de verpleging aan hun lot overgelaten. Daar in het landings gebied niet altijd voorraden opgestapeld liggen, zullen zij den eersten tijd dus aangewezen zijn op de noodrantsoenen, welke tot hun uitrusting moeten behooren. Aanvoer van levensmiddelen, water, munitieaanvulling zullen plaats moeten hebben per trans- portvlg., dat boven de plaats van bestemming vliegende, de diverse artikelen per valscherm uitwerpt. Tot welk een grooten omvang de verpleging van een geïsoleerden troep met alle beschikbare aanvoer-materiaal mogelijk is, bewijst de Italiaansche oorlog in Abessinië. Daarbij bleek echter, dat de door de vlgn. aangevoerde hoeveelheden slechts een klein gedeelte vormden van hetgeen in totaal benoodigd was. Vliegtuigen hebben dan ook nimmer, zooals wel eens wordt vernomen, de andere middelen van vervoer, t.w. auto's en lastdieren geheel kunnen vervangen. Men bedenke, dat de aanvoer door de lucht in den Abessijnschen oorlog rustig plaats had, daar de transportvlgn. geen luchtaanvallen hadden te verwachten of vuur van luchtafweer hadden te duchten. In een oorlog tusschen naties, welke echter wel over luchtstrijd krachten en afweergeschut beschikken zullen deze stellig ook gebruikt worden om het levensmiddelentransport te verhinderen. Men heeft dan zeer zeker rekening te houden met het verlies door vij. afweer veroorzaakt. Italië gebruikte voor deze transporten in den regel Caproni bommenwerpers. In een oorlog tusschen mogendheden, die over luchtstrijdkrach ten beschikken, zullen bommenwerpers slechts in uiterste gevallen voor dergelijke transporten worden ingezet, daar deze vlgn. toch een bepaalde gevechtstaak hebben. Een troep, bestaande uit 12.000 man en 4000 paarden of trekdieren heeft dagelijks 25 ton levensmiddelen en 20 ton haver (tezamen 45 ton, met verpakking 48 ton) noodig. Een moderne zware bommenwerper kan in één vlucht 2 ton vervoeren over een afstand van 1000 km. Voor den aanvoer van bovengenoemde fourages zouden benoodigd zijn 24 bommenwerpers. Een dergelijk gebruik van bommenwerpers zal o.i. niet mogelijk zijn. Voor het transport van levensmiddelen zullen o.i. gebezigd moeten worden, de transporttoestellen, welke landingstroepen hebben vervoerd. V. STAND DER TECHNIEK EN ONTWIKKELINGSMOGE LIJKHEDEN VAN DE TRANSPORTVLIEGTUIGEN. Met het oog op een verdere ontwikkeling van het gebruik van landingstroepen en het fourageeren langs luchtwegen, is men 23

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 25