eigenen, te doen bewaken dan wel voor onmiddellijke vernieling te doen voorbereiden. Zoo lijkt het ons noodig, om in de omgeving van een landingsterrein, dat voor eigen gebruik intact moet worden gehouden, luchtdoelgeschut c.q. mitrailleurs op te stellen. Voorts zullen op verschillende punten achter onze verdedigende stelling z.g. „alarmtroepen" gereed moeten worden gehouden om onmiddellijk na alarmeering naar het bedreigde punt te worden gedirigeerd. Hoofdzaak blijft, dat wij niet worden verrasteen goede lucht wachtdienst zal het mogelijk moeten maken, dat een eventueele landing uit de lucht tijdig ter kennis van den A.B. wordt gebracht, opdat deze de noodige maatregelen zal kunnen treffen. Vragen we ons thans af, of ook voor ons het gebruik van valschermtroepen zijn nut kan hebben, dan moeten we op deze vraag bevestigend antwoorden. Is het een vijand gelukt vasten voet aan wal te krijgen en heeft deze den opmarsch van zijn basis naar het beoogde doel aangevangen, zoo zullen wij van onze zijde met succes enkele speciaal uitgeruste patrouilles val schermspringers op 's vijands verbindingslijnen kunnen doen ageeren, met opdracht belangrijke objecten te vernielen, b.v. bruggen, spoorlijnen, irrigatie-leidingen, e.d. Mochten wij in tijd van oorlog over valschermtroepen beschik ken, dan zal als grondbeginsel voor hun gebruik dienen te gelden, dat genoemde troepen, waarvan de aanvulling in oorlogstijd, zoowel op personeel- als op materieelgebied zeer groote moeilijk heden oplevert, alleen daar ingezet mogen worden, waar een nuttig rendement dier troepen verzekerd is en het gestelde doel niet op andere wijzen kan worden bereikt. Improvisatie van de opleiding van de daartoe benoodigde valschermspringers in tijd van oorlog moet uitgesloten worden geacht. Reeds in vredestijd zou deze moeten geschieden om die eigenschappen, welke een springer moet bezitten, te ontwikkelen. Slechts veelvuldig oefenen zal het aantal ongelukken, dat zich steeds bij ongeoefenden voordoet, tot een minimum kunnen reduceeren. De snelheid bij het dalen bedraagt 7 m per sec. de stoot bij de landing is tamelijk hard, de eigenlijke factor van het gevaar doet zich hier voor. Een kleine onachtzaamheid is voldoende om een kwetsuur op te loopen. In de techniek van het parachutespringen is men reeds zoover gevorderd, dat op voor noemd oogenblik geen gevaar voor het leven meer bestaat. Wanneer zich desondanks tusschen de zeer vele gelukkige lan dingen hier en daar eens een ernstig ongeval voordoet, dan is dat zoo goed als steeds aan lichtzinnigheid te wijten. Voor ons thans door de moderniseering met arbeid overstelpt leger, zal een opleiding van personeel tot valschermspringer weer een extra belasting vormen. O.i. kan deze echter als volgt tot geringe afmetingen worden teruggebracht 29

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 31