mannen vaak tot veel gebracht, zij hebben er helden of dwazen van gemaakt naar gelang van hare luim en haren aanlegin hoe verre von Bergmanns enthusiasme voor de chirurgie emaneerde uit de liefde voor een vrouw valt moeilijk te zeggen, doch gehui cheld was het geenszins. De toekomst zou zulks bewijzen. Een „Hun" met de energie van een von Bergmann wred het echter spoedig te benauwd in het stille Dorpat. Terwijl hij zich technisch bekwaamde en spoedig een chirurgische vaardig heid bezat, welke ver uitreikte boven die van zijn leermeesters, liet hij zijn spiedend oog uitgaan naar een anderen, omvang rijkeren werkkring. Spoediger dan hij gedacht had, en op een andere wijze dan hij had gehoopt, kwam de gelegenheid. De oorlog van 1866 brak uit en hij hoorde van de treurige toestanden op het gebied der gewondenverzorging, zooals deze zoowel aan Pruisische als aan Oostenrijksche zijde heerschten. Hij voelde, dat zijn hulp op het slagveld meer noodig was dan in de stille kliniek te Dorpat, vroeg ontslag en bood zijn diensten aan het Pruisische leger aan. Eenige dagen later was hij met een zelf ontworpen chirurgische ambulance reeds op weg naar Königgratz. Toen hij 's avonds laat het stadje Königinhof binnen reed, bevond hij zich plotseling midden in de oorlogsellende. Bijna uit alle huizen, voor zoover deze waren blijven staan, klonken hem de kreten tegen der gewonde soldaten, die inderhaast daar heen getransporteerd, reeds dagen op medische hulp lagen te wachten, zonder deze te erlangen. Op het marktplein waren eenige militaire doktoren in het vale schijnsel van aan het standbeeld van den heiligen Nepomuk opgehangen lantarens bezig een aantal gewonden te verzorgen, wier kreten een oploop van nieuwsgieri gen hadden doen ontstaan, waarin von Bergsmanns ambulance werd opgehouden. De ontvangst door de militaire collega's was alles behalve vriendelijk. Men beschouwde hem als een indringer en trad hem met achterdocht en een zekere vijandigheid tegemoet. Dienzelfden nacht tooverde von Bergmann een leegstaand schoolgebouw om tot chirurgische kliniek en den volgenden morgen begon hij in alle vroegte zijn werk. Voor conservatieve behandeling was het te laatalle verwondingen waren geinfec- teerd. Schrikwekkend om aan te zien was het lijden der gas- phlegmone- en maligne-oedeempatiënten. Den geheelen dag werd geamputeerd, handen, armen, beenen. Spoedig was er verband tekort. De organisatie van den opvoer haperde. De spanning tusschen de militaire doktoren en von Bergmann nam toe, omdat deze hun gebrek aan organisatievermogen verweetEen paar dagen later dreigde het tot een openlijke breuk te komen, toen de chef arts van het stadje inspectie hield over von Bergmanns kliniek en aanmerkingen maakte op diens wijze van gipsverband aanleggen [gips direct op de bloote huid volgens de Dorpatsche 35

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 37