methode]. Gelukkig verscheen op het kritieke moment de „Generalarzt" Middeldorpf ten tooneele. Deze voorkwam een breukhij wist met von Bergmann achter zich een reeks organi satorische maatregelen door te voeren, welke in de toekomst van groote waarde zouden blijken te zijn. Na den oorlog keerde von Bergmann naar Dorpat terug. Een leven van ingespannen arbeid en leed zou hem daar wachten. Zijn jonge vrouw sterft in het kraambed; het kind is gebrekkig en overlijdt ook, alle medische zorgen ten spijt. Dan wordt het hem in Dorpat te machtig. Hij gaat naar Amster dam en studeert daar bij Virchows leerling Kühne physiologische chemie. Deze stap was geen ontrouw aan de chirurgie, immers hij meende het gift der infectie, ten gevolge waarvan zoovele gewonde soldaten te velde stierven, en waaraan ook zijn vrouw ten offer was gevallen, op het spoor te zijn. Uit abcessen isoleerde hij een stof, welke hij „sepsin" noemde en deed daarmede proeven op muizen. Deze proeven moesten worden onderbroken, toen de oorlog van 1870 hem wederom te velde riep. Hij werd hoofd eener Roode- Kruisambulance en werkte te Luneville, Roan en Lagny. Intensief heeft hij zich gedurende zijn verblijf in Frankrijk bezig gehouden met alle mogelijke vraagstukken betreffende gewondenafvoer, verpleging en opvoer van geneeskundig materieel, zonder veel resultaat echter, omdat de militair geneeskundige dienst van het triompheerende Duitsche leger het blijkbaar beneden zijn waar digheid achtte, de raadgevingen te aanvaarden van een ambulance arts van het Roode Kruis. In 1875 zien wij von Bergmann terug als hoogleeraar in de chirurgie aan de oude Russische universiteit. Hij drijft na het overwinnen van zeer veel hinderpalen en een persoonlijk onder houd met den Czaar den bouw eener nieuwe chirurgische kliniek door. Zijn vorschersdroomen heeft hij begraven. Lister, Virchow en Koch hebben aangetoond, dat infectie een gevolg is van de werking van levende wezens en dat zijn fameuze „zwavelzure sepsin" niét bestaat. De ridderlijkheid waarmede von Bergmann bij deze gelegenheid zijn opvatting prijsgaf, vormt het beste bewijs, dat hij niet de rechthebberige, ongenaakbare autocraat was, dien velen in hem hebben gezien. Hij gaf in tegenstelling met Pettenkofer gaarne toe, wanneer hij bleek ongelijk te hebben. Kan men hem echter zijn vasthoudendheid euvel duiden, wanneer hij wist gelijk te hebben Na de ontdekking van den Eng'elschman Lister werd hij de groote profeet der antisepsis op het Europeesche vasteland. Bij de opening zijner nieuwe kliniek luidde hij onder een regen van carbol het tijdperk der antisepsis in en typeerend voor zijn een voudige, spontane persoonlijkheid zijn de woorden, welke hij o.a. bij die gelegenheid sprak 36

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 38