beck te zijn, maar al was von Bergmanns techniek niet zoo af als die van zijn phenomenalen voorganger, al werkte hij met eenvoudiger instrumentarium en met minder zwier, toch won hij spoedig aller harten door zijn eerlijkheid, nauwgezetheid, zijn liefde voor zijn patiënten waarvoor hem niets te veel was. Hij werd te Berlijn de hartstochtelijke prediker van het chirurgische geweten. Niets werd aan het toeval overgelaten, niets geïmpro viseerd, niets aan den roes der techniek geofferd. „Es entspricht meiner Individualitat, die Grenzen der Chirurgie eher einzu- schanken als sie zu erweitern". Zoo toegerust, wordt hij opgeroepen voor zijn laatsten strijd, een strijd, dien hij zelf te voeren heeft als patriot, als geleerde en als medevoelend mensch, die zich de zwaarte der verantwoor ding, welke op hem rust, ten volle realiseerteen strijd met het leven van een Keizer als inzet. Kroonprins Friedrich had zich stormenderhand de harten van het Duitsche volk veroverd, toen hij door het land trok om zich als zijn toekomstigen heerscher voor te stellen. Door zijn nobel, eerlijk karakter en zijn innemende persoonlijkheid had hij zich een populariteit weten te verwerven, welke voor de domineerende rol van Bismarck in de Duitsche politiek een ernstige bedreiging vormde, vooral waar reeds lang was gebleken dat Friedrichs denkbeelden in geenen deele strookten met die van den IJzeren Kanselier. Ernstige conflicten konden op den duur niet uitblijven. Bismarck streed met verbittering voor de handhaving zijner machtspositie, ook gedurende de ziekte van den kroonprins en niet altijd met faire middelenfijnere menschelijke gevoelens waren dezen kolos vreemdniet voor niets wordt hij in de geschiedenis gebrandmerkt als de „Kanselier zonder scrupules Friedrichs ziekte begon met wat heeschheid, welke in den beginne nauwelijks geacht, later door haar hardnekkigheid en toenemende bezwaren aanleiding gaf tot ongerustheid. De internist der Charité, Karl Gerhardt werd geconsulteerd en deze vond op den linker stemband een gezwelletje dat hij afetste, waarna hij den patiënt naar Bad Ems zond voor een kuur. Daar echter het gezwel spoedig terugkwam en door zijn infiltreerenden groei duidelijk het karakter van kwaadaardigheid droeg werd gedacht aan kanker. Von Bergmann in consult gehaald, kon niet anders dan de diagnose bevestigen en stelde spoed-operatie voor. De kroonprins was aanvankelijk genegen om zich aan den ingreep te onderwerpen en reeds was alles voor de operatie in gereedheid gebracht toen de kroonprinses in haar wanhoop bezwaren maakte en voorstelde, alvorens tot operatie over te gaan den beroemden Engelschen internist Morell Mackenzie in consult te halen. Deze kwam, verwierp de diagnose kanker en meende dat het proces langs conservatieven weg tot genezing te brengen zou zijn. 38

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 40