Hij ried den kroonprins een verblijf van eenige maanden in Enge land aan, van welks milde klimaat hij de heilzaamste werking op het keellijden voorspelde. Friedrich verklaarde zich terstond bereid Mackenzie's raad op te volgen en trof voorbereidselen voor de reis. Von Bergmann en Gerhardt, overtuigd van het maligne karakter der aandoening en wetende dat slechts een zeer spoedige operatie redding zou kunnen brengen, hebben niets onbeproefd gelaten, om den kroonprins van zijn voornemen terug te brengen. Tever geefs, hun werd na herhaald aandringen de boodschap gezonden, dat zij toch moesten begrijpen, dat de hoop op volledig herstel zonder operatie, verre te verkiezen was boven een levensgevaar lijken chirurgischen ingreep. De berichten, welke uit Engeland over den toestand van den kroonprins kwamen, luidden gunstig en in Juli 1887 heette het zelfs, dat volkomen genezing was ingetreden. De couranten, door Mackenzie's weinig discrete houding omtrent de controverse tusschen hem en von Bergmann op de hoogte gekomen, maakten zich meester van het geval en richtten de heftigste verwijten aan het adres van von Bergmann. In caricaturen werd hij uit geheeld zwaaiend met een zeis, druipend van bloed. Zijn rijtuig werd bevuild door de straatjeugd en zelfs de studenten aan de universiteit namen een vijandige houding tegen hem aan. De tweede acte van deze tragedie speelt in San Remo. Het Engelsche klimaat had de vurig gehoopte genezing niet gebracht, doch de Middellandsche Zeelucht zou het wonder doen. Het wonder geschiedde echter niet en in November was de toestand zoo ernstig, dat Mackenzie met spoed uit London naar San Remo geroepen, den kroonprins in een levensgevaarlijken stikkings- aanval aantrof. In aller ijl werden specialisten uit Frankfort en Weenen ontboden en samen kwamen zij tot de conclusie dat, waar het proces voor een radicaaloperatie te ver was voortgeschreden, onverwijld tracheotomie moest geschieden tot keering van het oogenblikkelij ke gevaar van stikking. Von Bergmann werd ontboden. Deze kwam niet zelf, maar zond een zijner assistenten, Dr. Braman, wat voor de couranten wederom aanleiding was tot het doen losbarsten van een stroom van schimpende artikelen tegen den Berlijnschen hoogleeraar. Intusschen ademde de prins door de zilveren canule, welke Dr. Braman had aangebracht en hij voelde zich zeer verlicht. Doch het proces boven de canule schreed voort en na verloop van tijd traden bloedingen op en werden weefselstukjes uitge hoest, waarop met zekerheid de diagnose maligne nieuwvorming kon worden gesteld, helaas te laat. Op aandringen van Friedrichs vader reist von Bergmann thans zelf naar San Remo, doch de' ontvangst bij de kroonprinselijke familie is zeer koel en hem wordt te verstaan gegeven, dat hij 39

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 41