maakt toch wel sterk den indruk, dat hij leed aan een ernstig superioriteitscomplex, dat in zijn gevolgen allernoodlottigst is geworden voor den aan zijn zorgen toevertrouwden patiënt. Het boek, dat hij later ter zijner verdediging heeft geschreven, ver raadt een dusdanigen graad van verbittering dat er niet de minste waarde aan mag worden toegekend. De betreurenswaardige riva liteit, welke aan het ziekbed van den keizer is gerezen tusschen de beste geneeskundigen van twee naties is voor een groot deel Mackenzie's werk. Bezien wij daartegenover de houding van von Bergmann, dan loopt daardoor als een lichtende lijn de wil om te helpen, waar men die hulp niet wenschte. Hij heeft daarvoor verguizing en bespotting gedragen omdat zijn medisch geweten hem gebood te handelen zooals hij deed. Hij wist dat operatie noodzakelijk was om Friedrichs leven te redden en hij wist ook dat elk uitstel van operatief ingrijpen tot fatale complicaties moest voeren. Wanneer wij in dit licht zijn houding gedurende de ziekte van den keizer bezien, dan zal ons oordeel over hem heel anders gaan luiden, dan zal de travestie van den beul en gevoelloozen bruut, waarin een groep tijdge- nooten uit persoonlijken wrok hem heeft gestoken, vallen, dan zal von Bergmann in zijn ware gedaante voor ons verschijnen, die van warmvoelend mensch en van Godbegenadigd medicus, en dan zullen wij met vreugde eerherstel geven aan den man, die overal en onder alle omstandigheden heeft klaargestaan om met inzet van zijn geheele persoonlijkheid de menschheid te dienen. 41

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 43