5. EEN ENERGIEK DOORGEZETTE PATROUILLE NAAR HET LÖSERCOMPLEX door A. DOUP, Majoor, Commandant van het Korps Marechaussee. (Met een aantal schetsen). Alvorens tot een beknopte beschrijving van dezen patrouille- tocht over te gaan, moge tot een goed begrip van de terreinmoei- lijkheden in het hooggebergte, waarmede een patrouille te kampen heeft, een vluchtige beschrijving voorafgaan van het Centraal- geberte op Atjeh, gevolgd door eenige beschouwingen betreffende een bergcomplex in het algemeen. Het patrouillegebied van de 1ste Divisie Marechaussee (gele gerd in Blang Kedjeren) is wel meest aantrekkelijke van alle patrouilleressorten in het Gewest Atjeh en Onderhoorigheden voor officieren, die avontuurlijk van aanleg zijn, hun terrein kennis wenscben te vermeerderen en hun doorzettingsvermogen in daadkracht wenschen om te zetten. Het zijn niet de den-beboschte blangheuvels rondom de lieflijke valleien van Gajo Loeös, welke prikkels opwekken tot avontuur lijke neigingen, doch het is voornamelijk het geheimzinnige oergebergte, dat zich achter deze heuvels verheft en zich tegen een helderen hemel afteekent als blauwgrijze voorwereldlijke dieren Dit geweldige bergmassief vormt een schier ondoordring bare keten om Gajo Loeös en zelfs de meest vermaarde Gajosche pawang zal zich in dit gebergte niet dieper durven begeven dan hoog noodig is om clandestien zijn vallen uit te zetten voor den rhinoceros. Hoe hooger men dit gebergte beklimt, hoe schaarser de schepselen der dierenwereld in het oerwoud worden aange troffen, terwijl op de hoogste toppen geen spoor meer van levende wezens valt te bekennen het hol geblaf van den wau-wau, het schelle geschreeuw van den woudfazant en de eentonige zang van de cycade worden in deze hooge streken niet meer gehooi Bij het doorblaren der krijgshistorische verslagen van Gajo Loeös zal men te vergeefs meldingen zoeken van uitgeweken verzetslieden in het hooggebergte. Onze patrouilles hebben hun schuilplaatsen niet verder aangetroffen dan 2 a 3 marschdagen van het uiterste hoekje der bewoonde oorden. Er valt in het hoog- 42

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 44