hun de angst- en gevaarspsychose welke voor de nationalistische opstanding even onmisbaar zijn. Want de einde 1918 met steun van Engeland tusschen Armeniërs en Grieken gesloten over eenkomst, welke het Zwarte Zee-gebied verdeelde in een Ooste lijken Armenischen Staat en een Westelijken Griekschen Staat was wel geschikt om Enver's Yeni Toeran utopie te doen vervangen door Moestafa Kemal's reëele Nationale Opstanding. De actie begon, toen den 15en Mei 1919 de Grieken in Smyrna debarkeerden en dit feit vierden met de voor die windstreken gepaste moordpartij op de bevolking. Op dit tijdstip was Moestafa Kemal in Erzeroem met een restant van zijn leger van- 15000 man. Hij riep nu een vergadering bijeen van vooraanstaande Turken om den hopeloozen toestand te bespreken en hen te winnen voor zijn nationale verheffing. Korten tijd later werd te Sivas weder een vergadering belegd en besloot men een Nationaal Parlement te verkiezen, wat ook geschiedde. Wij merken hierbij op, dat dit alles geschiedde buiten Konstantinopel om, waar Grootvizier en Khalief in naam nog over Turkije regeerden. Naar den schijn ging alles nu prachtigden 16en Maart 1920 bezetten Engelsche troepen Konstantinopel, vervingen Grootvizier Saleh door den hun welgezinden Damet Ferit, en lieten door den Sjaich oei Islam alle nationalisten in den kerkban doen. Alle in Angora verzamelde moefti's reageerden hierop door aan Kemal's nationalistischen opstand hun zegen te geveneen „draw derhalve Den 23en April begon in Angora de Nationale Vergadering haar werk, koos uit haar midden den Grooten Nationalen Raad en verklaarde den oorlog aan Engeland. In Juni 1920 werden daarop de bepalingen bekend van het Vredesverdrag van Sèvres, dat 10 Augustus van dat jaar werd geteekend en een drie-jarig leven heeft weten te halen. Dit Verdrag ontnam aan Turkije het te internationaliseeren Darda- nellengebied, den Hedjaz, Palestina, Syrië, Mesopotamië, schiep een autonoom Koerdengebied en een reusachtig Armenië, gaf Thracië en de villajet Smyrna aan de Grieken, en verdeelde de rest, Anatolië, in drie invloedssferen ten bate van Frankrijk, Italië en Griekenland. Konstantinopel aanvaardde de voorwaarden, Angora wees ze categorisch af en was ook niet te vermurwen. Daarom trokken in Maart-April 1921, met steun van Engeland1), 300.000 Grieken van Deze geheele onderneming werd gefinancierd door den kort geleden gestorven kanonnenkoning, geheim Britsch agent en millionnair Sir Basil Zaharoff, die als Griek in 1849 in Klein-Azië was geboren en voor dat land blijkbaar een zwak had. De zaak kostte hem een milliard francs, dat hij van de verslagen Grieken niet heeft kunnen terugvorderen. De winsten van het hem toebehoorende Casino van Monte Carlo zullen dat verlies wel niet al te pijnlijk hebben doen voelen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 5