65 Zeker is het in elk geval, dat de uitwerking van vliegtuigbommen op kruisers en vliegtuigmoederschepen, zonder welke geen slagvloot kan ageeren, doodelijk kan zijn, zoodat de daartegen gerichte actie zoodanig succes kan opleveren, dat een aanvaller zijn plannen moet opgeven. Dit alles tezamen maakt, dat aan de deugdelijkheid van het vlieg tuigwapen, waarmede dit bedenke men wel bommen geworpen kunnen worden, die even zwaar, zoo niet zwaarder zijn, dan de projectielen van het zwaarste scheepsgeschut, op zich zelf geen twijfel kan bestaan. Een andere vraag is evenwel, of de vliegtuigen inderdaad hun bcmmenlast op het vijandelijke doel zullen kunnen afwerpen er. of zij niet tevoren door het luchtafweergeschut dei- oorlogsschepen vernietigd zullen worden Inderdaad is, naarmate de bedreiging uit de lucht grooter werd, alle aandacht gevestigd op den luchtafweer en heeft men, zoowel het kaliber van het luchtafweergeschut als het aantal kanon nen uitgebreid. De heer W. Ch. spreekt in zijn artikel van het eigen allergeweldigste luchtafweergeschut der schepen, maar dit zal men toch met de noodige korreltjes zout moeten nemen. Als men ziet dat de groote slagschepen, die Engeland thans in aanbouw heeft, schepen van 35.000 Ion, die een bewapening voeren van 12 kanonnen van 35,6 cm en 12 van 15,2 cm, slechts een luchtafweerbatterij van 8 kanonnen van 12 cm hebben, dan kan men dit toch bezwaarlijk allergeweldigst noemen, vooral als men rekening houdt met de beperkte vuursnelheid van dit geschut en den zeer korten tijd, dien de aanvallende vliegtuigen binnen het vijandelijke vuur zullen zijn, vóór zij hun bommenlast afwerpen. Een snelheid van 300 kilometers per uur is voor moderne bom menwerpers al zeer gewoon, zoodat zij per seconde ongeveer tachtig meters afleggen. Geschiedt de bomaanval op een hoogte van 5000 meters, dan worden in verband met de snelheid van het vliegtuig de bommen op bijna 6000 meters van het doel afgeworpen. Neemt men aan, dat het luchtafweergeschut met eenige kans op succes het vuur op de aanvallende vliegtuigen kan openen, als deze zich op een afstand van 10 kilometers bevinden een veronderstelling, die zeker niet ten nadeele van dat geschut is dan zullen de vliegtuigen, in het voor hen ongunstigste geval, slechts over een afstand van 6000 meters aan het vijandelijke vuur zijn blootgesteld, alvorens het punt te be reiken, waar de bommenlast moet worden afgeworpen. Over dien afstand doet het vliegtuig ongeveer anderhalve minuut Deze wat technische uitweiding achtte ik noodig, opdat de lezer eenigszins kan begrijpen om welke tijdsverloopen het gaat, hoe kort de luchtafweer zich slechts kan doen gelden en binnen welk een zeer klein tijdsbestek zich zoo'n luchtaanval voltrekt. Ongetwijfeld zullen in die periode vliegtuigen naar beneden gehaald kunnen worden, maar daarom zal een luchtaanval op een vijandelijke vloot wel altijd met een groot aantal vliegtuigen tegelijkertijd plaats moeten vinden, die uit verschillende richtingen en op verschillende hoogten het doel naderen, wat de vuurleiding voor het afweergeschut veel moeilijker maakt. Van de aanvallende eskaders zullen dientengevolge meerdere vliegtuigen hun bommenlast te juister plaatse kunnen af werpen en zoo wordt de conclusie van den heer Winston Chur chill, dat de luchtmacht geenszins een doodelijk gevaar voor de vloot beteekent, voorzichtig uitgedrukt, toch wel wat te optimistisch. De groote manoeuvres, onlangs door de Royal Air Force in Engeland gehouden, (hebben blijkens hetgeen daarover is bekend gemaakt,

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 67