Smyrna uit naar Angora om het Verdrag van Sèvres kracht bij te zetten. Men onderschatte evenwel de kracht van een nationale opstanding te eenenmale twee Grieksche aanvallen bij In-Enoe en aan de Sakaria werden afgeslagen, waarna in Augustus- September 1921 Moestafa Kemal tot den tegenaanval overweging en de Grieken vernietigend terugwierp op de Engelsche transport- vloot. Van de 300.000 Grieken is er practisch geen enkel heel huids in zijn land wedergekeerd. Na dit échec lieten de Geallieerden de Grieken voor wat ze waren, en geven aan Turkije Smyrna en Thracië terug. Den 29en October 1923 verkreeg ten slotte Turkije een nieuwen vrede bij het Verdrag van Lausanne, dat de onafhankelijkheid in een vast omgrensd gebied waarborgde. Van dezen datum af kan men de Turksche Republiek dateeren, van welke Ankara (het vroegere Angora) de hoofdstad werd, en die werd geleid door Moestafa Kemal, den einde 1938 als Kemal Atatürk overleden staatsman. Wat deze groote man voor zijn land heeft gedaan, kan men het beste voelen uit het Turksche volkslied, dat hem in 1933 bij het tienjarig jubileum der Republiek werd gewijd „O, welk een geluk waren deze tien jaren voor ons wij hebben een nieuwen haard gebouwd. „De morgen is vervuld van een machtige hoop „Wij rukten het wilde onkruid uit „Wij legden glimmende spoorrails aan „Overal is de Ghazi aan 't hoofd, „De plaats van deze natie is aan de spits van alle Op de puinhoopen van een door en door verrot en ziek rijk (De zieke man aan den Bosporus heeft hij een krachtige natie gebouwd, welke steeds meer de allures van een mogendheid aanneemt. Wij willen hier enkele cijfers noemen volgens betrouwbare berekeningen is Turkije in staat binnen zijn gebied 60 millioen menschen te voeden. Het bevolkingsverloop is als volgt in 1921 bedroeg de bevolking 11.7 millioen zielen, in 1927 bedroeg de bevolking 13.6 millioen zielen, in 1934 bedroeg de bevolking 17. millioen zielen, zoodat kan worden verwacht, dat Turkije in 1969, dus over 30 jaren, een bevolking zal hebben van ruim 32 millioen zielen. In dit verband geven wij ook even de cijfers van Egypte in 1917 bedroeg de bevolking 12.7 millioen zielen, in 1927 bedroeg de bevolking 14.2 millioen zielen, in 1937 bedroeg de bevolking 15.9 millioen zielen, zoodat kan 1) Vrij vertaald. 4

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 6